İzmir seyahatlerimizde mideye indirdiğimiz tüm lezzetleri bir sayfada toplayalım istedik.

1) Reyhan Pastanesi

İzmirlilerin çok şanslı olduklarının kanıtlarından biri Reyhan Pastanesi ve onun Vişneli Süksesi. Çikolata, dondurma ve vişnenin muhteşem buluşması olmuş. Fiyatı 12.75 TL. 

Vişneli Sükse, Reyhan Pastanesi

Vişneli Sükse, Reyhan Pastanesi

Reyhan Pastanesi’nin çilek şantisi de çok lezzetli ve oldukça hafif. Çilek sevenlerin bayılacağı bir lezzet. Sunumu da oldukça başarılı.

Çilek Şanti, Reyhan Pastanesi

Çilek Şanti, Reyhan Pastanesi

2) Tostçu Kardeşler Büfe

İzmir’e gitmek için başka biri sebep daha ise Tostçu Kardeşler BüfeÖzellikle yumurtalı karışık sandviçleri çok meşhur. Bu sefer sadece karışıkla yetindim. Gelecek sefere yumurtalı karışık katliamı yapmak için kolları sıvıyor olacağım. 

Tostçu Kardeşler Büfe'nin Tostları

Tostçu Kardeşler Büfe’nin Tostları

Tostçu Kardeşler Büfe’nin yumurtalı karışık tostunun nasıl hazırlandığı gösteren videomuzu mutlaka izlemeniz lazım.

3) Çelebi Unlu Mamüller

Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde bulunan Çelebi Unlu Mamüller, ‘Bomba‘ adlı tatlısı ile İzmirlilerin uğrak bir noktası olmuş durumda. İster istemez mekanın önünden geçerken her masadan “Bize birer bomba” sipariş isteği kulağınıza çalınıyor ve insanda neymiş bu bomba merakı uyandırıyor. Fırından sıcak sıcak servis edilen içerisindeki akışkan çikolatası ile bünyede bomba etkisi yaratan bir tatlı. O kadar yoğun ki bana bir tanesi bile yetti. Denemezseniz çok şey kaybetmezseniz diye düşünüyorum.

Bomba Tatlısı, Çelebi Unlu Mamüller

Bomba Tatlısı, Çelebi Unlu Mamüller

4) Kokoreççi Asım Usta

Bornova ilçesinin Çamdibi semtinde bulunan Kokoreççi Asım Usta‘nın müdavimleri çok fazla. Bizim gibi midesine düşkün ve lezzet peşinde koşanların ve bu sırf burada kokoreç keyfine varabilmek için şehir dışından gelip uzun yolları göze alanların sayısı sizi sakın şaşırtmasın. Bunun en büyük sebebi Asım Usta’nın temizliğe verdiği önem ve tabi ki damaklarda bıraktığı o eşsiz tat. Kokoreççi Asım Usta hakkında yazdığımız detaylı yazıyı okumanız için tıklamanız yeterli.

Kokoreççi Asım Usta

Kokoreççi Asım Usta

5) Sevinç Pastanesi

İflah olmaz bir tatlı düşkünüyseniz mutlaka Alsancak’taki Sevinç Pastanesi‘nin yolu tutmalısınız. İzmir‘in simgelerinden biri olan Sevinç Pastanesi’nin pavlovasının tadına bakmadan geçmeyin. Standart pavlovadan farklı olarak Sevinç’in pavlovasını içinde bol kırmızı meyve bulunan, kremalı rulo bir pasta olarak düşünebilirsiniz. Tadı oldukça fresh. Bir tane ile yetinemeyebilirseniz. Kendisine bayılacaksınız!

Pavlova, Sevinç Pastanesi

6) Fafuly

İzmir’de Bahçelievler’de hizmet veren Karadeniz mutfağının temsilcisi olan bir aile işletmesi Fafuly. Uzun süreden beri hasret kaldığımız enfes bir Karadeniz kahvaltısı yaptık burada. Mekan hakkındaki detaylı yazımıza ulaşmak için tıklamanız yeterli.

Fafuly Kahvaltısı

Fafuly Kahvaltısı

7) Arpege Patisserie 

İzmirliler’in alışkanlıkları değiştirmek, kendini kabul ettirmek zordur. Söz konusu tatlı ise işiniz daha da zor çünkü İzmir’in sembolü haline gelmiş Reyhan, Sevinç Pastaneleri gibi zorlu rakipleriniz vardır karşınızda.. Şimdi ise alışkanlıkları değiştirecek, Fransız tatlılarının başarılı örneklerini yiyebileceğiniz Arpege Patisserie var Alsancak’ta. Mekan hakkındaki detaylı yazımızı okumak için tıklayınız.

Framboiser, Arpege Patisserie

Framboiser, Arpege Patisserie

8) Alsancak Dostlar Fırını 

Boyozunuzu nasıl alırdınız? Sade, ıspanaklı, enginarlı, patlıcanlı, pırasalı, peynirli, çörek otlu ve susamlı? Peki, bol tahinli tatlı bir boyoza ne dersiniz? Bizim tercihimiz enginarlı (2 TL) ve patlıcanlıdan (1.5 TL) yana oldu. İkisini de ayrı ayrı çok sevdik. Yanında yumurta ve sübye ile iyi gitti. Çikolatalısı da varmış ama biz göremedik. Bir daha İzmir’e geldiğimizde buraya tekrar gelmek için sebebimiz olsun. 

Boyoz, Alsancak Dostlar Fırını

Boyoz, Alsancak Dostlar Fırını

İzmir’in tarihi içeceklerinden ve unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerinden biri olan sübye, kurutulmuş kavun çekirdeklerinin öğütülerek ve daha sonra şekerle sulandırılıp şerbet halini almasıyla yapılıyor. Mis gibi bir kokusu var. Alsancak Dostlar Fırını’nda denemeniz mümkün. Boyoz + yumurta ve sübye üçlüsünü denemeden dönmeyin. Sübyenin fiyatı 3 TL.

Sübye, Alsancak Dostlar Fırını

Sübye, Alsancak Dostlar Fırını

9) Kumrucular

İzmir’e adım attığında soluğu kumrucularda alanlar vardır. Kumru denince akla bir kuş değil de yemek gelen gastronomi cenneti İzmir’e özgü olan bu lezzetin içerisine domates, turşu, yeşil biber ve İzmir tulum peyniri ile servis edilir.  Sucuk, salam, kaşar peyniri ve domates yanı sıra ketçap ve mayonez ilavesi ile hazırlanmış sandviç olarak da tüketimi yaygınlaştı. Kısacası iki tip kumru var; sıcak servis edilen ve soğuk servis edilen. Siz hangisini seviyorsunuz bilemiyorum ama hepsi bizim bebeklerimiz.

Kumru, Kumrucu Hikmet Alaçatı

10) Asucan

Çeşme’nin çılgın müdavimleri olan ünlü büfesi Asucan‘dayız. Mekanın öne çıkan lezzeti olan “Atom” özel baharatlı ve soslu kızarmış tavuk göğsü yanında coleslaw salata servis ediliyor. Dilerseniz “box” denilen porsiyon olarak ya da sandviç ekmeği arasında sipariş edebiliyorsunuz. Yolunuz Çeşme’ye düşerse Asucan’da atom yemeyi ihmal etmeyin.

Atom, Asucan

Adres: 16 Eylül Mah. 3057 Sok. No:18/B Çeşme İzmir
Telefon: 0232 371 27 04