Tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarına dayanan ve batı kökenli tatlılarıyla İstanbul’da kurulduğu günden bu yana aralıksız olarak devam eden en eski yaşayan pastanesi Baylan’ın Bebek şubesisindeyiz. Tek hedefi iyi bir pastacı olmak olan Filip Lenas, 16 yaşında Arnavutluk ile kuzey Yunanistan arasındaki dağlık Epir bölgesinden İstanbul’a göç etmesi ile başlamış her şey. Türkiye’nin ilk çikolata imalathanelerinden biri olan Mulatier’de çalıştıktan sonra hayallerini gerçekleştirmek için 1923’te Beyoğlu Deva Çıkmazı’nda kuzeni Yorgi Kiriçi ile birlikte ilk pastanesini “Loryan” isimi ile açmış. 1934 senesinde isim değişikliğine gidilerek “Baylan” ismi kullanılmaya başlanmış. 2009 yılında Baylan’ın kurucusu Lenas ailesinin temsilcisi Harry Lenas, Baylan Pastaneleri firmasını Altınkılıç ailesine ait Altınmarka şirketine devretmiş. Günümüzde Kadıköy ve Bebek olmak üzere iki şubesi bulunan Baylan’ın klasikleşen tatlılarını sizler için denedik.

adisababa-baylan pastaneleri-bugünneyesem

İlk başta en özel klasiklerinden biri olan adisababayı denedik. Dışı simsiyah ama içi rengarenk son derece hafif, süprizli bir tatlı. Sert, bisküvimsi bir kek arasında dondurulmuş krema bulunuyor. Kısacası kendisi çilekli, vanilyalı ve çikolatalı parfe. Fiyatı 16 TL.

kup griye-baylan pastanesi-bebek-bugünneyesem

En meşhur ve en bilindik olan tatlısı ise Kup Griye (Coupe Griye). Baylan’ın kurucusu Filip Lenas’ın büyük oğlu Harry Lenas’ın icadıymış. Kup Griye karamelli ve vanilyalı dondurmanın yine karamel ve bal badem ile süslenmesiyle oluşan size enerji patlaması yaşatacak bir tatlı. Fiyatı 16 TL. Kup Griye hafif tatlı sevenler için ağır, karamele bayılanlar için ise vazgeçilmez bir tatlı seçeneği. Biz bayıldık ve tekrar Baylan’a gittiğimizde diğer tatlıları denemek için onu sipariş edemezsek üzüleceğiz. Karamel tutkunlarına şiddetle tavsiye ederiz 🙂

Adres: Cevdet Paşa Caddesi No: 52-54 Beşiktaş – İstanbul (Bebek Şube)

Telefon: 0212 358 07 60–61–62