İzmirliler’in alışkanlıkları değiştirmek, kendini kabul ettirmek zordur. Söz konusu tatlı ise işiniz daha da zor çünkü İzmir’in sembolü haline gelmiş Reyhan, Sevinç Pastaneleri gibi zorlu rakipleriniz vardır karşınızda.. Şimdi ise alışkanlıkları değiştirecek, Fransız tatlılarının başarılı örneklerini yiyebileceğiniz Arpege Patisserie var Alsancak’ta.

arpege_profiterol

Profiterol - Arpege Patisserie

Profiterol – Arpege Patisserie

Arpege Patisserie, tatlıya düşkün olanlar için tam anlamıyla bir cennet. İşin en kötüsü burada hangi tatlıyı yiyeceğinize karar vermek çok zor çünkü her tatlının görünüşü ayrı ayrı çok etkileyici. Mesela hemen hemen her pastanede denk gelebileceğimiz profiterol tatlısının böylesine lezzetli ve aynı zamanda göze hitap eden sunumuna ilk defa karşılaştım. İzmir’e gittiğim zaman mutlaka uğradığım adreslerden biri olan Arpege Patisserie’de en az iki adet tatlı yemeden dönmüyorum.

Passion Tatlısı

Passion Tatlısı

“Passion” isimli bu tatlıyı yiyebilmek için tam 2 gün Arpege’in önünde kamp kurdum. Öyle lezzetli ve hafif bir tatlı ki bir tane sizi asla kesmeyecek! Kıtır praline, passion fruit kreması, sütlü çikolatalı mousse ve mango topundan oluşuyor.

Framboisier

Framboisier

“Framboisier” tatlısını da denemeden edemedim. İçi ahududu ile donatılmış bu tatlının dışında ise enfes bir uyum yakalamış vanilyalı, limonlu mus + badem var. Oldukça hafif bir tatlı olmuş. Yoğun tatlıları sevmeyenlere alternatif bir seçenek. Fiyatı 13 TL.

La Bombe

La Bombe

Görüntüsü ise cezbeden bir diğer tatlı ise “La Bombe”. Kıtır praline, %64 bitter çikolatalı kremadan oluşan bu tatlının içerisinde böğürtlen gizli.

Diablo

Diablo

En son denemiş olduğum %70 çikolatalı kek, %70 çikolatalı krema ve %70 çikolatalı moussedan oluşan Diablo tatlısı gerçek çikolata hayranlarını sevindirecek bir lezzet. Diablo görüntüsü ile adının (şeytan) hakkını verip sizi tatlı bir günaha ikna edebilir mi bilmiyorum ama benim hala favorim mango toplu passion tatlısı!

Baba au Rhum

Baba au Rhum

“Kralların pastacısı” olarak bilinen ve Paris’in en eski pastanelerinden biri olan Stohrer’de denediğim “Baba au Rhum” tatlısını bile Arpege Patisserie’de gördüm. Stohrer, aynı zamanda bu ünlü Fransız tatlısının yaratıcısı. Benim damak zevkime çok hitap etmemişti. Romlu bir tatlı. Denemek isteyenler için yolunu Arpege Patisserie’ye düşürebilir.

arpege pastanesi izmir makaron

Mekanın makaronları da çok beğeni topluyor. Sadece makaron almaya gelenler azımsanmayacak kadar çok. Diğer tatlılardan sıra gelirse bir gün makaronlara fırsat vermek istiyorum. Sırada öncelikle tartlar var. Özellikle armutlu tartı çok merak ediyorum.

arpege-patisserie-izmir

Damla sakızını sevenleri de unutmayıp Mastic adını verdikleri bir tatlı yapmışlar. Fiyatı 15 TL. Damla sakızlı, şeftalili ve bademli bir tatlı. Arpege Patisserie kısa sürede İzmirliler’in damaklarında taht kurmayı başarmış bir marka. Sahibi Metin Saruhanlı gıda sektöründe faaliyet gösteren bir aileden geliyor. Tatlı, pasta ve hamur işlerine gönül veren Metin Saruhanlı, Fransa’da ünlü şefler aldığı eğitimler sayesinde kendi markasını yaratıyor ve Arpege Patisserie ortaya çıkıyor. Pasta vitrinindeki bütün ürünler adeta sanat eseri. Her İzmir’e gidişimde, “Keşke bu pastaları İstanbul’da da yiyebilsem” diyorum. İzmirliler bu keyfin lezzetini sürün.

arpege-izmir

Mastic

Adres: 1382 Sk. No:34 / 1 A Alsancak – İzmir
Telefon: +90 232 422 40 04
Mail: info@patisseriearpege.com