Sevgililer Günü’nü heyecanla bekleyenler olduğu gibi “Aman bir an önce gelip geçse ve şu gereksiz günden kurtulsak” diyenleriniz de mutlaka vardır. Etrafımızı kırmızı kalpler, balonlar bu özel günü anımsatmak amacıyla çok önceden sardı. Malum kırmızı aşkın rengi! Geçtiğimiz günlerde Sevgililer Günü’nü Kırıntı Restoranlarında “Cranberryli (turna yemişi) Aşk Menüsü” ile kutladık.

turnayemisi-nedir

Cranberry, 1990’lı yıllarda ülkemize ithal edilmeye başlanmış, Amerika kıtasına özgü, ilaç olarak kullanılan ve Türkiye’de genellikle kurutulmuş formda ve meyve suyu olarak satılan mayhoş tatlı, kırmızı renkli bir meyve. Türkçe ismi Turna yemişi. Meyvesi koyu kırmızı (yakut kırmızısı) renginde.

kırıntı-cranberryliaşkmenüsü

Kırıntı Bebek’te gerçekleşen etkinlikte ev sahipliği yapan Deniz Erkul, oldukça ilgiliydi. Şefleri ile sıkı bir çalışma yaparak turna yemişini çeşitli yemeklerde kullanarak çok keyifli lezzetler ortaya çıkartmayı başarmışlar. Başlangıçta servis edilen hoş keskin aromalı olan turna yemişinden yapılan cosmopolitan enfesti. Tarifine websitemizde yer alan “Tarifler” bölümünden ulaşabileceksiniz.

kırıntı-sevgililergünü

Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger ise Cranberry’nin (turna yemişi) kırmızı renkli besinler arasında yüksek antioksidan ve C vitamini içeriğiyle kış aylarında koruyucu bir görev üstlenebildiğinin altını çizdi. İtiraf ediyorum ben daha çok işin yeme-içme kısmı ile ilgilendim.

turnayemişi-kırıntı

Avokadolu kinoa salatasının içerisinde kullanılan turna yemişleri salataya oldukça lezzet katmıştı. Deniz Hanım’a mutlaka ilerleyen zamanlarda bu salatayı Kırıntı Restoranların menüsünde görmek istediğimizi ilettik. Umarım bu isteğimiz olumlu karşılanır ve hayata geçirilir.

kırıntı-bebek

Ana yemek olarak tercih ettiğimiz somonda da kullanılan turna yemişi sayesinde ufak dokunuşların lezzette nasıl büyük değişiklikler yarattığının kanıtıydı. 14 Şubat’ı Kırıntı’nın Bebek, Erenköy ya da Nişantaşı şubelerinden herhangi birinde sevdiğinizle birlikte cranberryli aşk menüsü eşliğinde kutlamak isterseniz, Facebook ve Instagram hesapları üzerinden gerçekleştirilen yarışmalara katılarak, toplamda seçilecek 10 çiftten biri olabilirsiniz. Yarışmaya Facebook üzerinden katılmayı tercih ederseniz, yapmanız gereken ilk şey US Cranberry – Turna Yemişi Facebook sayfasını beğenmek. Daha sonra Facebook sayfasında yayınladıkları ilgili paylaşımın yorum kısmına tanışma hikayenizi ister bir fotoğraf ekleyerek ister yazıya dökerek, eğer ben iyi çizerim diyorsanız bir çizim ile anlatıyorsunuz. Yorumuna en çok beğeni gelen ilk 5 kişi 14 Şubat günü Kırıntı’nın Bebek, Erenköy ya da Nişantaşı şubelerinden dilediğinde çift kişilik cranberryli (turna yemişi) aşk menüsü kazanacak. romeojulietpasta

Yarışmaya Instagram üzerinden katılmayı tercih ederseniz, USCranberryTr Instagram hesabını takip ederek, yayınlanmış olan yarışma paylaşımı altına  #aşkınıanlat etiketi ile tanışma hikayenizi yorum olarak gönderiyorsunuz ve üç arkadaşınızı etiketliyorsunuz. Çizim ya da görsel ile katılmak isterseniz yapmanız gereken paylaşımınızda #aşkınıanlat etiketini kullanmak ve Instagram hesabını etiketlemek. Yarışma sonunda random.org ile belirlenecek olan 5 kişi, 14 Şubat günü Kırıntı’nın Bebek, Erenköy ya da Nişantaşı şubelerinden dilediğinde çift kişilik cranberryli (turna yemişi) aşk menüsü kazanacak. Yarışmaya katılım 12 Şubat 2017 Pazar günü sonuna kadar devam ediyor. Kazananlar ise 13 Şubat 2017 Pazartesi günü açıklanacak. Sevgililer günü menüsünün tatlı yıldızı ise yukarıdaki kocaman kalp şeklindeki bir pasta. İsmi; Romeo Juliet. Aşıkları bu özelde tanışmak için bekliyor olacak. Sevgiler!