Geçen hafta sonu Ataköy’deki Hyatt Regency Oteli’nin 17.katında bulunan Vue Lounge&Bar’da Keyif Adamı ve Anılcan Safa ile beraber harika kokteyller hazırladık. Fransızca’da manzara anlamına Vue, haftanın her günü saat 17:00’den itibaren kapılarını açıyor. Adının hakkını veren Vue Lounge&Bar’ın enfes bir manzarası var. Mutlaka gidip görülmeli. Şahsen o kadar keyifli bir atmosferi var ki workshop bittikten mekandan ayrılacağım diye hüzünlendim ve daha fazla zaman geçirmek için kendimi koltuklara attım.

Vueloungebar_ataköy

image

Keyif Adamı Koray’dan kokteyl tarihçesi hakkında kısa bir bilgilendirici sunum dinledik. Sonrasında ise kokteyl yapımında kullanacağımız araçları tanıdık. Kokteyl yapmaya ilk olarak Diageo BarmenClub Masters finalistlerinden Anılcan Safa’nın yarışmada hazırlamış olduğu ‘The Secret Garden’ kokteylinden başladık.

Kokteyl_workhopu

Oldukça fresh aromalara sahip ve tam bir C vitamini deposu. Narenciye sevenlerin bayılacağı türden. Yarışmanın devam etmesi nedeni ile maalesef tarifini sizlerle şimdilik paylaşmamız mümkün değil ama denemek isterseniz Vue Lounge&Bar’da içmeniz mümkün. Fiyatı 30TL.

Secret_garden_kokteyl_anılcansafa

Vue Lounge&Bar’ın eşsiz manzarası eşliğinde hazırladığımız kokteylleri yudumlamak oldukça keyifliydi.

The Secret Garden Kokteylini Hazırlarken

The Secret Garden Kokteylini Hazırlarken

The Secret Garden kokteylinden sonra sıra geldi Old Fashioned kokteylini hazırlama aşamasına. Workshop süresince kokteylleri hazırlarken bardakları soğutmak için bol bol buz kullandık. Old Fashioned kokteyli için kullandığımız buzların bir diğer amacıda buzların biraz erimesine izin verip, viskinin alkol oranını düşürmekti. Viski bardağına süzdüğümüz kokteyl karışımını portakal kabuğu ile servis ettik. Viski içmekte zorlananlar için viskiyi sevdirecek bir kokteyl. Hazırlanışı oldukça kolay.

old_fashioned_kokteyl_tarifi

DSC_0655

DSC_0652

Hazırladığımız bir diğer kokteyl ‘Zombie’. Baz olarak rom kullandığımız bu kokteyli beğenmemek mümkün değil. Zombie, yüksel alkol oranı sebebi ile insanların üzerinde bıraktığı etkiye ithafen isimlendirilmiş. Şekerli ve tatlı bir kokteyl. Tropik meyve aromalarının ön planda olduğu bu kokteylin içimi kolay. Tadına aldanıp çok tüketirseniz sizi olumsuz etkilenmesi mümkün. Yapımında çarkıfelek meyvesi püresi kullandık. Temin etmesi biraz maliyetli olabilir.

zombie_kokteyl_tarifi

Kokteylin servisinde kullandığımız bardakları çok beğendik. Zombie ismine yakışır bir bardak tasarımı olmuş. Bardaklarda hepimizin gözü kaldı.

zombie_kokteyl_tarifi

En son hazırladığımız kokteyl tarifi ise Keyifadamı’na ait. Öncesinde buzla soğuttuğumuz kadehe martini dry sıktık. Hendrick’s gin, salatalık, mürver çiçeği konsantresi, sweet&sour mix ve hatta yumurta beyazının da dahil olduğu harika bir kokteyl oldu. Kokteyl workshopunda çok eğlendik.

vue_lounge_ataköy_bugünneyesem

bugünneyesem_ataköy

bugün_ne_yesem

Adres: Hyatt Regency, Kat 17, Ataköy 2-5-6. Kısım Mahallesi, Rauf Orbay Caddesi, No:2/1, Bakırköy, Istanbul

Telefon: 0212 4631333