İstanbulluların vaktinin büyük bir kısmını AVM’lerde geçiriyor. Öğle yemekleri, hatta iş çıkışı günün yorgunluğunun atıldığı yemekler AVM’lerde bulunan restoranlarda yeniyor. Toplantılar, arkadaşlarla buluşmalar ve alışverişler AVM’lerde yapılıyor. Hal böyle olunca sosyal hayatın bir parçası olan AVM’lerde yoğun insan kalabalığı eksik olmuyor ve sakin bir ortama sahip keyifle yemek yiyebileceğiniz mekanların sayısı da bir elin parmağını geçmiyor. Kısa bir süre önce Kanyon‘un ana giriş kapısının tam karşısında – kapanan Carluccio’s’un yerine – açılan Clorophilla, diğer mekanlardan farklı olarak yeşillikler içerisindeki dekorasyonu ile insana enerji ve huzur veren bir ambiyansa sahip.

Clorophilla‘nın menüsü Akdeniz ve İtalyan ağırlıklı dünya mutfağından oluşuyor. Mekanda kahvaltı servisi de bulunuyor. Kahvaltı tabağından waffle tost çeşitlerine, granoladan omlet çeşitlerine kadar yelpaze geniş. Clorophilla‘nın yemek menüsü hazırlanırken üzerine kafa yorulduğu hemen dikkat çekiyor. Herkese hitap eden seçenekler mevcut. Özellikle böyle bir lokasyonda fiyatların makul tutulmuş olması ise bir artı. Ortaya bocconcini & kuşkonmaz salatası sipariş ettik. Hafif beslenmek isteyenler için oldukça ideal bir seçim. Bocconcini minik bebek mozzarellalar oluyor. Yanında Ancyra Sauvignon Blanc ile eşleştirdik. Yanında patates ile servis edilen ve köz patlıcan, sotelenmiş otlar, dil peyniri, domates, acılı domates ezmesinden oluşan Cloroburger’i ise kısa bir sürede imha ettik.

Ana yemek olarak porcini risotto ve ızgara dana bonfile söyledik. Fırınlanmış istiridye mantarı yatağında servis edilen ızgara dana bonfile ballı şarap sos ile lezzetlendirilmiş ve yanına patates püresi konmuştu. Clorophilla‘da denediğimiz tüm yemekler hem lezzetli hem porsiyon olarak oldukça doyurucuydu. Mekanda alkol servisi de bulunuyor. Özellikle şarap fiyatları oldukça makul tutulmuş. Clorophilla, nadir şarap dostu mekanlarından biri. Ek olarak mekan kokteylleri ile de oldukça iddialı.

Izgara Dana Bonfile

Yemek sonrası mutlaka tatlı içinde yer ayırmayı unutmayın çünkü Clorophilla‘nın oldukça lezzetli tatlıları mevcut. Kararsız kalınca hem yeşil limonlu kazandibini hem de san sebastian cheesecake sipariş ettik. Bu arada aklımız tahin, bal ve kaymaklı pizzada da kaldı ama onu bir sonraki gelişimizde denemek üzere bir köşeye not ettik. Son dönemlerin favori tatlısı olarak pek çok yerde karşımıza çıkan san sebastian cheesecake Clorophilla‘da frambuaz sos ile servis ediliyor. Normalde doku olarak biraz akışkan olması gerekiyor ama müşterilerden gelen talep doğrultusunda daha sert kıvamda servis edilmeye başlanmış. Şeker dengesi muntazam. Tavsiye edilir.

San Sebastian Cheesecake

Tatlıda hafif ekşi tadı severseniz eğer Clorophilla‘nın yaban mersini sos ile servis edilen yeşil limonlu kazandibini mutlaka deneyin. Yanında servis edilen ne vanilyalı dondurmaya ne çileğe gerek varmış. Tek başına bile sunulabilir. İnsanın içini baymayan muazzam hafif bir tatlı olmuş. Yolunuz Kanyon’a düşerse mutlaka Clorophilla‘nın lezzetlerini deneyin. Gürültüden uzak, yeşillikler arasında sakin bir şekilde yemeğinizi yemek isterseniz artık nereye gideceğinizi biliyorsunuz.

Clorophilla Kanyon Adres: Levent Mahallesi, Kanyon AVM, Büyükdere Cd. No:185/143, 34394 Şişli/İstanbul

Clorophilla Kanyon Telefon: 02123535444