Faaliyete geçtiği günden bu yana ‘profesyonellerin güçlü iş ortağı olmak’ hedefiyle ilerleyen Metro Toptancı Market, 11 Nisan – 11 Mayıs tarihleri arasında 13 ilde ve 20 noktada düzenlenecek HORECA Günleri’ne hazırlanıyor. Bu kapsamda HORECA Günleri mönüsünü deneyimlemek için Gastronometro’da gerçekleşen yemeğe davetliydik.

Horeca günleri metro

Danilo Zanna

Coğrafi işaretli ürünlere ve yerel değerlere dikkat çeken Metro, Toskanalı şef Danilo Zanna ile beraber çalışmış. HORECA Günleri kapsamında ziyaret edilen illerdeki tadım aktivitelerinde Danilo Zanna’nın hazırladığı reçeteler ziyaretçilere ücretsiz sunulacak. Masaya gelen ilk yemek hamsi sushi oldu. Marine edilmiş hamsi çiğ değil, pişirilmiş ve üzerinde limon köpüğü ile servis edilmişti. Atıştırmalık güzel bir başlangıç oldu.

Hamsi Sushi

Hamsi Sushi

Hamsi sushiden hemen sonra “Ahtapot Döner” isimli yemek geldi. Bildiğimiz ahtapot karpaçyoya aynısı ama sadece isim Türkçe’ye uyarlanmaya çalışılmış gibi geldi.

Ahtapot Döner

Ahtapot Döner

“Pancar Üçlemesi” adlı yemek ise pancarın üç farklı sunumundan oluşuyordu. Ana temayı pancar cipsin oluşturduğu bir atıştırmalık tabağıydı.

Pancar Üçlemesi

Pancar Üçlemesi

Sunulan yemeklerden en çok beğeniyi köz patlıcanlı mantı topladı. Benim de favorim bu mantı oldu. Mantı hamurundaki İtalyan dokunuşu damakta hemen hissediliyor.

Köz Patlıcanlı Mantı

Köz Patlıcanlı Mantı

Zeytinli Köfte

Zeytinli Köfte

Mönüde iki farklı tatlıya yer verilmişti. Bunlardan bir tanesi ıhlamurlu sütlaç diğeri ise baklava hamurunda kremalı meyve. Ihlamurlu sütlaç tatlısı panna cottayı anımsatıyordu.

Ihlamurlu Sütlaç

Ihlamurlu Sütlaç

Baklava Hamurunda Kremalı Meyve

Baklava Hamurunda Kremalı Meyve

Horeca Günleri 2016

Horeca Günleri 2016