Bugün “Denenmiş Tarifler” köşemizde sevgili Pınar’s Desserts‘in mozaik pasta tarifi var. Uzun zamandan beri mozaik pasta tarifi arayışı içerisindeydim. Sizlerin de bu tarifi beğeneceğinizden eminim. Malzemesi oldukça bol bir mozaik pasta tarifi. Fındık, badem çok sevmediğim için iç malzemesinde ağırlıklı olarak antep fıstığı kullandım ama dilerseniz kendi damak zevkinize göre değişiklikler yapabilirsiniz. Tarifte turna yemişi de var. Mozaik pastaya oldukça hoş bir dokunuşu oluyor. Hatta bir sonraki mozaik pasta yapışımda biraz antep fıstığı oranını düşürüp turna yemişi miktarını arttırmayı bile düşünüyorum.

Mozaik Pasta Tarifi
Tarifi Yazdır
Mozaik Pasta Tarifi
Tarifi Yazdır
Malzemeler
Kişi sayısı: 6
Yapılışı
  1. Turna yemişi ve kuru üzümleri 1 yemek kaşığı rom ile ıslatın. Alkol kullanmak istemeyenler portakal suyu kullanabilir.
  2. Geniş bir cam kaseye tereyağ ve çikolatayı koyun. Benmari usülü karıştırarak tereyağı ve çikolatayı yavaşça eritin. Su kaynamasın, tıkırdasın.
  3. Başka bir kapta yumurtayı, yumurta sarısını ve şekeri homojen oluncaya kadar çırpın. Ocaktan aldığınız çikolatalı karışıma çok yavaş olacak şekilde karıştırarak ekleyin.
  4. Cam kaseyi tekrar benmariye oturtarak kısık ateşte 5 dakika şeker tamamen eriyene, yumurta pişine ve pürüzsüz bir karışım elde edene kadar sürekli karıştırın.
  5. Karışımı hazır olunca ocaktan alın.
  6. Bisküvileri buzdolabı poşetine koyun, küçük bir merdane ile vurarak bisküvileri kırın.
  7. Çikolatalı karışıma antep fıstığı, fındık, badem, turna yemişi, portakal rendesini ve kuru üzümü ekleyin.
  8. Bisküviyi ekleyip spatula ile karıştırdıktan sonra oda sıcaklığında tamamen soğuyana kadar bekleyin.
  9. Pişirme kağıdının üstüne karışımı dökün. Silindir şekli verin ve sarın. İki kenarını sıkıca kapattıktan sonra strech film ile sarıp en az 6 saat, tercihen 1 gece buzdolabında dinlendirin.
  10. Servis etmeden önce dilerseniz pudra şekeri serpebilirsiniz.