“Bugün Ne Yesem?” ekibimizle Beyoğlu’nda 1942 yılında kurulan fakat varlığını sürdüremeyen Eşraf Lokantası‘nın yeni yerinde Florya’daydık. Metin Uçar’ın isim hakkını aldığı bu mekan unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı & Türk Mutfağını yaşatmak ve damak tadına düşkün olanları ağırlamak için bekliyor. Mekan üç kattan oluşuyor. Osmanlı kültürü mekanın tabaklarındaki lezzete ve dekorasyona hakim.

eşraf lokantası-eşraflokantası

Yemeğe düğün çorbasıyla başlıyoruz kuzu etinden yapılan ve etin kemiğimin suyunu içeren çorba oldukça başarılıydı.

düğünçorbası-düğün çorbası-eşraf lokantası

Arkasından servis edilen yoğurtlu patlıcanlı közlenmiş biberli mezemiz, zeytinyağlı sarma ve taze fasulyelerimiz geldi. Taze fasulye bize kılçıklı gelse de patlıcanlı meze bu açığı lezzetiyle kapadı. Yemeğin yanında gelen meyve kompostosu ise hayran kaldığımız bir diğer lezzetti. Şeker kullanılmayan bu komposto çok hafif ve lezizdi. İçerisinde muz, nar, kivi ve çilek olması da bizi şaşırttı.

eşraf restaurant-florya-osmanlı mutfağı

Talaş böreği-eşraf lokantası-florya

Talaş böreği, etli lahana dolması ve patlıcana sarma kebap sıradaki yeni lezzetlerimiz. Oldukça lezzetli olan bu üçlü de sınıftan başarıyla geçti. Talaş böreği çıtır çıtır ve lezzetliydi. Kıymalı lahana sarmasını yediğinizde kendinizi ev mutfağınızda hissetmemeniz için bir neden bulamadık.

Ali Paşa Kebabı-Eşraf Lokantası_florya

eşraflokantası-osmanlımutfağı

Nikel ve bakır tepsilerde servis edilen döner, iç pilav ve yanında ispir fasulyesi tabağımızdaydı. Dönerin yanında incecik açılmış lavaşların da servis edilmesi keyfimizi yerine getiriyor.

iç pilav-döner-eşraf lokantası-florya

kuzu incik-eşraf lokantası-florya

Ek olarak yanında güveç içerisinde gelen manda yoğurdu da sevenler için artı puan biraz kıvamı yumuşak gelse de kaşıklamamıza engel olamadı. Yemeklerimizi yerken mekanın sermaye ortağı Metin Bey, işletmecisi Tunahan Bey ve emek ortağı Ahmet Bey ile sohbetlerimiz oldu. Ahmet Ustamız sağ olsun üşenmeden yemeklerini bize tanıttı ve sıcakkanlılığı ile gönlümüzü fethetti. Bu muhabbetler sonucunda et yemeklerindeki lezzetin sırrını da öğrenmiş olduk. Eşraf lokantası İstanbulda yemeklerini pişirmek için kuzine kullanan ender mekanlardan. Burada doğal gazın gücü sadece çayı demlemeye yetiyor.

manda yoğurdu-eşraf lokantası-florya

Bunun yanı sıra doğallık organiklikte çok önemli çünkü yemeğin yanında yapılan ekmeklerin ve yoğurdun ustamız tarafından yapıldığı ortaya çıkıyor. Yoğurdun kıvamının yumuşaklığınıda tamamen doğal olmasına katkısız olmasından dolayı olduğu öğrendik. Muhabbet sırasında şakayla karışık Ustamız bize tarifin annesinin tarifi olduğunu ve yoğurdu ilk denemelerinde bir kaç kez heba ettiğini söylüyor kısık sesle Metin Bey duymasın diye gülüşüyoruz.

eşraf restaurant-florya

mezeler-eşraf lokantası

eşrafrestaurant

tatlı çeşitleri-eşraf lokantası

İçinde hiç yağ bulunmayan yoğurt tatlısını çok beğendik. Üzerinde kaymak ile servis ediliyor. Mutlaka denenmeli.

yoğurt tatlısı-eşraf lokantası-florya

Yemeklerin yanı sıra mekandaki görsel dekorlar ve ince düşünülmüş güzel ayrıntılar var. Çalışanların gömleklerinin kollarına baktığınız zaman hangi günde olduğunuzu anlıyorsunuz haftanın her günü için ayrı gömlekleri var. Osmanlı motifleri fesler işlemeler sırf mekanı görmeniz için bile bahaneniz olabilir.

eşraf restaurant

Adres: Şenlikköy Mah. (Harmanlar Cd.) Akasya Sk. No:2 Pk 34153 Florya / İstanbul / Florya Shell Tunç Petrol Karşısı.

Telefon: 0212 424 07 07