Başarılı olmanın en büyük sırrı işini severek yapmak ve tutku duyduğun şeyin peşinden gitmek olduğuna inanıyorum. Bunun en büyük örneklerinden biri Ataşehir’deki Fauna. Burası gerçek makarnanın İstanbul’daki tek adresi. Fauna‘nın sahibi İbrahim Tuna mükemmeliyetçi biri. Su ve un kullanmadan tamamen irmik ve yumurta ile hazırladığı şahane makarnaları denemelisiniz. Fauna‘nın mönüsü daha çok İtalyan hamur işleri ağırlıklı. Her gün farklı bir mönü sunuyor. İbrahim Tuna, kara tahtasının başına geçip o gün menüde neler varsa yazıyor, biten yemeklerin üzerini çiziyor. .

Fauna’nın Menüsü

Porcini mantarlı makarnasını denemek istedim. İbrahim Bey, uzun bankosunun ardındaki mutfağında yemeği hazırlarken adeta misafirlerini ağırlayan bir ev sahibi edasında. Yapmış olduğu çorbalarda kıvam arttırmak için un, nişasta, bulgur, pirinç, patates, krema kullanmıyor. Burada hazır olan hiçbir şey yok.

Porcini Mantarlı Makarna, Fauna

Fauna‘nın porsiyonları oldukça büyük ve doyurucu. Çok aç geldiğim halde bir tabak dolusu makarnayı bitirmekle zorlanıyorum. Bol malzemeli, lezzetli ve özenle hazırlandığı her halinden belli olan makarna beni mutlu ediyor. İbrahim Bey, yemeğimi yerken beni gözlemliyor. Lokantasına gelen herkes ile çok ilgili.

Enginar Çorbası, Fauna

Fauna‘da mevsime göre çeşitlilik gösteren çorba servisi de mevcut. Benim şansıma enginar çorbası düştü. Oldukça yoğun bir kıvama sahip ve tek başına bile doyurucu. Eğer makarna yerine hafif bir şeyler yemek isterseniz yarım çorba ve ortaya paylaşımlık pancarlı burrata tabağından sipariş vermenizi tavsiye ederim.

Pancarlı Burrata Tabağı, Fauna

Fauna‘dan tatlı yemeden ayrılmak istemiyorum. Klemantin sorbeyi gözüme kestiyorum. Mutlaka denk gelirseniz denemenizi tavsiye ederim. Mevsime göre sorbede kullanılan meyve değişkenlik gösteriyor.

Klemantin Sorbe, Fauna

Tatlı olarak bir diğer opsiyon da maylobi tatlısı. Hem bitter çikolatalı hem de beyaz çikolatalı olarak iki farklı şekilde sunuluyor. Maylobi, bir nevi muhallebi. Tatlının şeker dengesi oldukça iyi ayarlanmış. Yanında kahve ile çok iyi gidiyor doğrusu.

Bitter Çikolatalı Maylobi, Fauna

Pazar ve Pazartesi günleri kapalı olan Fauna, diğer günler 12:00-15:30 servis veriyor. Cuma ve Cumartesi akşam servisi 18:30-20:30 arasında ve son müşteri kabul saati 20:30.

Fauna

Detaylara önem veren kalite odaklı, sade ama bir o kadar da iddialı bir lokanta Fauna. Mutlaka yolunuzu düşürün. Yemeklerin ardındaki özeni, titizliği ve tutkuyu ancak Fauna‘yı ziyaret edip İbrahim Bey ile tanışınca anlayabilirsiniz.
Fauna Adres: Küçükbakkalköy Mah. Işıklar Cad. Ahmet Muhip Dranas Sok. No:9/B ATAŞEHİR

(Ataşehir girişi, Şifa Hastanesi yanı ve Google Maps’te Ilıkkan Sokak)

Fauna Telefon: 0216 572 11 30