Soğuk havaların kendine has bazı içecekleri var. Havalar iyice soğuyunca benim aklıma ilk olarak sahlep, boza ve sıcak şarap geliyor. Dışarıda kar nazlı nazlı yağarken evde kalmış şarapları değerlendirmek istemez misiniz? Yapımı oldukça kolay olan sıcak şarap bir bakıma da çok ekonomik. Sıcak şarap için kullanacağınız şaraba dünya paralar vermenize hiç gerek yok. Çünkü biz zaten sıcak şarabı hazırlarken şarabı bambaşka bir şey haline getireceğiz. Eğer bir köşede içip, bitiremediğiniz kırmızı bir şarabınız varsa bu soğuk havalarda onu sıcak şarap yaparak değerlendirebilirsiniz. Eğer evde halihazırda bir şarabınız yoksa size önerebileceğim tek şey var; biraz tanenli bir şarap kullanmanız. Mesela, Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinden yapılan şarapları tercih edebilirsiniz.

sıcak_şarap_yapımı

Aslında sıcak şarap için belli bir tarife sadık kalmaya gerek yok diye düşünüyorum. Pek çok tarifte yıldız anason, zencefil, kuru üzüm kullananlar var ama ben bunları kullanmayı pek sevmiyorum. İçinizi sıcak şarapla ısıtın diye aşağıda benim severek kullandığım sıcak şarap tarifimi vereceğim. Bir kere kendiniz hazırlayınca hep yapmak isteyeceksiniz çünkü sıcak şarabın içerisindeki baharatların davetkar kokusuna asla hayır diyemeyeceksiniz.

Sıcak Şarap Yapımı
Tarifi Yazdır
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4-5 kişilik 30 dakika
Pişirme süresi
30 dakika
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4-5 kişilik 30 dakika
Pişirme süresi
30 dakika
Sıcak Şarap Yapımı
Tarifi Yazdır
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4-5 kişilik 30 dakika
Pişirme süresi
30 dakika
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4-5 kişilik 30 dakika
Pişirme süresi
30 dakika
Malzemeler
Kişi sayısı: kişilik
Yapılışı
  1. Şarap hariç tüm malzemeleri bir tencereye koyuyoruz. Limonu ve portakalı sıkıp kabuklarını (kabukların altında bulunan beyaz kısımları çok dahil etmeden kesin) da suyun içerisine koyun. İsterseniz limonun kabuklarını kullanmayabilirsiniz çünkü limon suyunu ve kabuğunu fazla kaçırırsanız sıcak şarabınız biraz ekşi olabilir. Dilerseniz limonu hiç kullanmaya da bilirsiniz. Tamamen size kalmış. Aynı şekilde diğer meyveleri kabukları ile beraber tencerenin içerisine koyun.
  2. Şeker miktarını size bırakıyorum. Ben yaklaşık bir su bardağının 4'te 3'ü kadar esmer şeker koyuyorum. Hazırladığınız sıcak şarabın tadına bakarak gerekirse şeker miktarını arttırabilirsiniz.
  3. Hazırlamış olduğumuz bu karışımı kıvamı şerbet haline gelene kadar kaynatıyoruz. Bu sırada muhteşem bir koku evi sarıyor.
  4. İyice kaynayan karışıma, şarabımızı ekliyoruz. Bu aşama çok önemli çünkü şarabımızın asla kaynamasına izin vermemeliyiz. Isındığında şarabı hemen ateşten almalıyız.
  5. Karışımı bir süzgeçten geçirip, içinde tarçın çubuklarının da bulunduğu fincanlara koyup servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.