Herkese merhaba! Dışarıda yemek yeme durumunu abartınca haliyle insan kendini rahatsız hissediyor. Bu sebeple sağlıklı beslenmek adına hazırlaması çok zaman almayan kolay tarifler ararken kendimi mutfakta ‪chia‬ tohumlu ‪puding‬ yaparken buldum. Yavaş yavaş ülkemizde de kabul görmeye başlayan chia tohumuna süper yiyecek gözü ile bakılmaya başlandı. Nane ailesine ait Salvia ‪Hispanica‬ bitkisinin bu küçük siyah tohumları yüksek miktarda lif, mineral ve omega 3 kaynağı olarak nitelendiriliyor. Peki bu chia tohumlarının tadı nasıl? Hiçbir tadı yok! Duruma olumlu yanından bakacak olursak her çeşit yemeğe ekleyip tüketebilirsiniz. Kendi ağırlığının 12 katı kadar suyu absorbe ediyor ve muhteşem bir tokluk hissi yaratıyor. Beni bile tok tuttuysa size neler yapabilir kim bilir! Kaloriside az daha ne olsun!

Aşağıdaki tarifi Macrocenter dergisinde görmüştüm. Çok kolay bir tarif. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Tüm ürünleri Macrocenter’den satın aldım. Tarifte yer alan chia tohumu ve akçaağaç şurubu biraz pahalı ürünler. Eğer akçaağaç şurubu satın almak istemezseniz yerine bal kullansanız da aynı görevi görür bence. Sadece eklerken tadını sürekli kontrol etmenizi öneririm. Bu tarifi kendinize göre rahatlıkla uyarlayabilirsiniz. Üzerine frambuaz koymak yerine başka taze meyveleri seçebilirsiniz. Dilerseniz biraz granola ekleyip zenginleştirmeniz mümkün.

Orijinal tarifte üzeri için 250 gram yaban mersini, 250 g frambuaz, 4 çorba kaşığı (60 ml) akçaağaç şurubu ve 8 çorba kaşığı (120 ml) hafifçe dövülmüş badem olarak verilmişti. Sadece frambuaz ile servis etmeyi tercih ettik. Gayet başarılı oldu.

chiatohumlupudingtarifi-bugunneyesem

Frambuazlı Chia Puding Tarifi
Tarifi Yazdır
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4 kişilik 5 dakika
Pişirme süresi
40 dakika
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4 kişilik 5 dakika
Pişirme süresi
40 dakika
Frambuazlı Chia Puding Tarifi
Tarifi Yazdır
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4 kişilik 5 dakika
Pişirme süresi
40 dakika
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4 kişilik 5 dakika
Pişirme süresi
40 dakika
Malzemeler
 • 2 su bardağı (500ml) badem sütü
 • 2 su bardağı (500ml) süzme yoğurt
 • 8 çorba kaşığı (120ml) chia tohumu
 • 8 çorba kaşığı (120 ml) akçaağaç şurubu eğer akçaağaç şurubu satın almak istemiyorsanız yerine tatlandırmak için bal da kullanabilirsiniz. Ben 120 mlden daha az bir miktar akçaağaç şurubu koydum. Siz de tek seferde hepsini dökmeyin. Tadına baka baka azar azar eklerseniz şeker miktarını kendi damak zevkinize göre ayarlamış olursunuz.
 • 1 adet vanilya çubuğu
 • 1-2 tutam tuz
Kişi sayısı: kişilik
Yapılışı
 1. Derin bir kasede badem sütü, yoğurt, akçaağaç şurubu, vanilya ve tuzu çırpma tel yardımı ile karıştırın.
 2. Homojen hal elde ettikten sonra chia tohumlarını ilave edin.
 3. Yarım saat kadar bekletin.
 4. Karışımı kaselere bölüştürüp buzdolabında saklayabilirsiniz.
 5. Servis etmeden önce üzerine kırmızı meyveler ile süslemeyi unutmayın.