Merhaba sevgili burger severler. Şimdi size İzmir’in en yeni burgercisinden bahsedeceğim. Sözüme sitemizin objektif olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Zira biz diğer bloglara benzemiyoruz  ve olumsuz eleştirimizi de yazıyoruz. Ama The Burnger hakkında eleştiri bulamadık. Ve övgü dolu bir yazı okuyacak olmanız sizi objektifliğimiz açısından endişeye düşürmesin. The Burnger‘e girdiğiniz anda sizi inanılmaz güler yüzlü ve dinamik bir ekip karşılıyor. 2 genç arkadaşın kurduğu burgerci ”evolution of the burger” sloganı ile yola çıkıyor. Ve gençliklerinin dinamizmi ve yaratıcılığı birleşince ortaya The Burnger gibi bir mekan çıkıyor. (Ahh keşke siyaseti de gençlere bıraksalar diyerek siyasi bir mesaj veriyorum) Mesela tamamen kaykaylardan oluşturulmuş bir merdiven ve evrime selam çakan bir duvar tasarımı mekanı süslüyor.

Beefnger, The Burnger

Burgerlere gelecek olursak her bir malzemeyi kendileri hazırlıyor. Kalıpların dışına çıkarak kare ekmek tasarlamışlar ve turşu için ‘Ankara Çubuk Turşu’ kullanıyorlar.Yeri gelmişken Ankara’daki takipçilerimize öpücüklerimizi gönderiyoruz. (Bir anda nasıl Seda Sayan’a döndüm ya?) Etler ve kıymalar güvendikleri kasaptan alınıyor, ki bence köfte konusu pek mühim hamburgerde. Hamburgerin içine özel soslarını ekleyerek lezzet katsayısını zirveye çıkarıyorlar.

Beefnger, The Burnger

Hele o baharatlı patatesler… Ve bence patates konusunda insanlık için küçük, İzmir için büyük bir adım atmışlar. Hollanda ve Belçika’dan alışkın olduğumuz külahta patates hizmetini İzmir’e kazandırmak gibi bir hedefleri var. Külahta patates servisleriyle Kordon çimlerdeki bira gecelerimize lezzet katacaklar. Kordon’a çıkmadan önce külah patatesinizi  The Burnger‘den kaparak biranızın keyfini arttırabilirsiniz.

Külah Patates, The Burnger

En yakın sürede hayata geçirecekleri projeleri ise İzmirlilerin ilgisini çeker diye düşünüyorum. ”Burger Gurme Etkinlikleri” düzenleyerek normalde menülerinde olmayan ve sadece etkinliğe özel hazırlanacak olan burgerlerden sunacaklar bizlere. Burger Gurme Etkinlikleri biraz daha gizemli kalsın ve gidip kendiniz görün diye çok ipucu vermiyorum şimdilik ama, Van’ın otlu peynirini bir burger içinde yemek hiç de fena olmaz di mi? Enfes burgerler, renkli dekorasyon ve güleryüzlü ekiple tanışmanız için size The Burnger‘i gönül ferahlığıyla tavsiye ediyorum. Ve işletmecilerimize bol kazanç diliyorum. Sözümü ”Ne varsa Y Kuşağında var!” diyerek bitirmek istiyorum. Y kuşağından Ali ve Bedirhan’ın yaratıcılığı olmasa bu mekanla tanışamazdık. Hoş çakalın!

Adres: Alsancak Mah. 1450. Sokak No:18/B Konak, İzmir

Telefon: 02324641005