Büyük şehirlerin karmaşık ve yorucu temposundan uzaklaşmak isteyenleri pek çoğu, küçük ve sakin bir kasaba hayal ederler. Yoğun iş temposundan hayal kurmayı unuttuğum bir zamanda yolum Ege’nin şirin bir kasabasına düştü. Çeşit çeşit pideleriyle ünlü ve de Dünya Yavaş Şehir tescilli Aydın ilinin Yenipazar ilçesi. Uçsuz buçaksız Aydın ovasında yeşillikler içerisinde cennetten bir köşe. Sessiz ve sakin bu ilçede insanlarda hiç acele etmeden, gerektiğinde sırasını bile misafirine veren, arada bir bahçeye giden traktörlerin bir ömür sürecek sessizliği bozmasının dışında yüksek senin duyulmadığı bir cennet.

Tahinli_pide

Biz, Şubat ayı ziyaret ettik ilçeyi. Bu derin ve huzur dolu sessizlik bize günleri şaşırttı. Sanırsınız günlerden pazar. Karnımızı doyurmak için girdiğimiz Hukul Pide Salonu‘nda güler yüzlü temiz giyimli personel hatırlattı pazar olmadığını! “Pazar yarın beyim” dedi, devam etti. “Burada pazar yarın kurulur. Yani çarşamba. Her Perşembe bizde tatil olur.” Kafalarımız iyice karıştı.

hukul_pide_yenipazar (2)

Biz pidelerimizi sipariş ederken, 1982 yılında mesleğe başlayan Ali Hukul güler yüzüyle ve de hiç acele etmeden tek tek anlattı. Bizim halkımız yüz yıllardır her inanca, her görüşe saygılı yaşamıştır. Büyüklerimizden bize kalan en büyük miras saygı, sevgi ve hoşgörüdür. Bu nedenle mübarek ramazan ayında dahi tüm iş yerleri gibi lokanta ve pideciler açıktır. Ancak geri kalan on bir ayda her perşembe günü ( Yenipazar’da tatil) pideciler kapalıdır. Yani tatil.

Şimdi sıkı durun!

Hukul pide yenipazar

Halk mağdur olmasın diye perşembe günleri ilçede bulunan ondört pideci sırayla nöbetçi pideci olarak hizmet veriyorlar. Ben ilk defa duydum böyle bir şeyi. Bu nöbet işi ve sırası yıllardır aksamadan da sürüyormuş! Tekrar ediyorum, ben ilk defa duydum. Başka bir örneğini duyan veya bilen varsa bana ulaştırsın. Biz anlatılanları şaşkınlıkla dinlerken servis başladı. Sade ve tertemiz bir masa, özenle yerleştirilmiş servis.

Yumurtalı pide

Masaya ilk salata ile fırınlanmış soğan ve domates geldi. Ege’de yavaş yavaş unutulmaya yüz tutan turunç unutulmamış. Salatanın yanında limon yerine turunç servis etmişler.

yenipazarda_pide_nerede_yenir

Ardından yuvarlak kıymalı açık pideler. Sırasıyla, diğer adıyla kıstırma olarakta bilinen, yöresel otlarla harmanlanan kapalı peynirli pide. Kuşbaşılı, kıymalı, kuşbaşı yumurta ve kıymalı yumurta. Herbiri birbirinde nefis ve lezzetli tatlar. Daha bitmedi. Yumurtalı peynirli açık pide muhteşem. Ya tahinliye ne demeli.

Yuvarlak pide kıstırma

Merak edenler aşağıdaki videodan tahinli pidenin nasıl hazırlandığı görebilirler. Youtube sayfamıza abone olmayı unutmayın.

Ali beye sorduk, nedir bunu lezzetin sırrı? Ali bey, güler yüzü, hoş sohbetiyle hiç acele etmeden yavaş yavaş anlattı sırrını, yaşadığı yavaş şehre nazire edercesine! Unumuz Söke ovasından, tereyağımız en hasından, yumurta köyümüzün gezmeyi seven tavuklarından. Etimiz ise (etin temin edildiği kasabın adı diploma misali asıl duvarın birkaç yerinde) emin ellerden. Çok klasik olacak ama, meslek sevdası yüreğimizde, hamur ustaca şekillenir bu ellerde. Bir tek huzur içinde sağlıkla yemek kalır geriye. Ölümlü dünya. Afiyet olsun.

Yenipazar'da pide nerede yenir

Adres: Hukul Pide Salonu Çarşı İçi Belediye Karşısı Yenipazar – AYDIN

Telefon: 0256 361 45 56 – 0542 687 96 64