Bu yaz Marmaris’e kısa bir süreliğine de olsa kaçmayı başardık. Marmaris’teki ilk durağımız Söğüt köyü. Yolumuz bol virajlı ve bazı yerlerde biraz dar ama çokta keyifli. Çünkü, sıvrıla sıvrıla gittiğimiz yolların bize sunduğu manzara öylesine güzel ki, varış noktasına hemen ulaşmak gibi derdiniz olmuyor. Söğüt köyü, kitle turiziminin ulaşamadığı hala bakir kalan cennet köşelerimizden biri.

söğüt-marmaris-söğütte ne yenir

İsminden anlaşılacağı üzere Marmaris‘in Söğüt köyünde bulunan Ahtapotçu Mehmet Usta, ahtapotuyla ünlü bir mekan. Ahtapotu farklı çeşitte servis ediyorlar; lokum, güveç ve ızgara. Ahtapot hastası olunca bu mekanın lezzetlerini tatmadan dönmeyelim istedik. Ahtapot dışında balık, meze, kalamar servis eden deniz kenarında küçük salaş bir mekan. Mezelerden köpoğlu ve acılı ezme ile başladık. Lezzetleri yerinde. Mezelerin fiyatı 7₺.

ahtapotçu-mehmet-usta-söğüt

Ahtapotlardan ilk olarak lokumu denedik. Fiyatı 30₺. Ahtapot lokum, küp şeklinde kesilmiş ahtapotun kızartılmış hali. Vantuzlarından temizlenmiş ahtapot bizim gibi ahtapot aşıkları için hayal kırıklığı yarattı ama deniz ürünü yemeyenler ve pek barışık olmayanlar için bir alıştırma yemeği olabilir. Oldukça yumuşak ve kızartılırken çok yağ çekmiş. Vantuzlarının temizlenmesinden ötürü ahtapotun asıl lezzetinin yok olduğunu düşünüyoruz.

ahtapot lokum-ahtapotçumehmetusta-söğüt

Bir sonraki siparişimiz ise “Galisya” adını vermiş oldukları şarapla pişirilmiş ahtapot. Fiyatı 40TL. Galisya adı Vedat Milor’dan geliyor. Şarap soslu ahtapotu denedikten sonra da “Galisya’da yediğim ahtapot gibi.” demiş. O zamandan beri de servis ettikleri bu ahtapot yemeğini “Galisya” adı ile sunuyorlar. Doğruyu söylemek gerekirse Vedat Milor’un aksine biz burada yılın en iyi ahtapotunu yiyemedik. Kullandıkları şarap artık sirkeye kaçmıştı. Özellikle yerken bu bizi çok rahatsız etti.

galisya-ahtapotçu mehmet usta-söğüt

Son olarak mekanın kalamarını deneyelim bari dedik.. Fiyatı 30 TL. Kalamarın yumuşaklığı gayet iyiydi ama biraz yağ çekmişti. Çoğu yerde olması gereken şekilde hazırlanmayan tarator burada da maalesef bizi hayal kırıklığına uğrattı. Tarator yerine yoğurtlu bir sos servis edilmişti kalamarın yanında.

kalamar-ahtapotçu mehmet usta

Ahtapotçu Mehmet Usta İletişim

Tel: 0 252 496 58 76 ve 0 536 549 99 30