Nişantaşı’nda bir baklavacımız eksikti. O da oldu, tam oldu.. Kısa süre önce açılan Pare Baklava Bar, modern dekorasyonu ve atmosferiyle baklavaya farklı bir bakış açısı getirmek için tasarlanmış. ‘Pare Baklava’ değil de ‘Pare Baklava Bar’ ismini seçmiş olmaları zaten farklı bir konseptleri olduğu hakkında ufak bir ipucu veriyor. Mekandan içe girer girmez hemen solda bulunan bar ile ne demek istediğini anlıyorsunuz. Bir de sloganları var: “İki tek baklava at!”

pare_baklava_nişantaşı

pare_baklava_bar_nişantaşı

Pare’deki tüm baklavalar Gaziantep’te üretiliyor. Burada çeşit çok. Pare’de; havuç dilimi, şöbiyet, dilber dudağı, özel kare dilim baklava, Antep özel, fıstıklı dolama, kuş gözü, bülbül yuvası gibi baklava çeşitlerini bulmanız mümkün. En çok tercih edilen özel kare dilim baklavaymış.

pare_baklava_nişantaşı_katmer

Baklava haricinde mahlepli, anasonlu kahke ile susamlı çubuk ve kurabiyeleri de deneyebilirsiniz. İçecek olarak farklı bitki çaylarının yanı sıra, kızılcık, demirhindi ve gelincik şerbetleri sunuyorlar. Özel menengiç kahvesi haricinde, damla sakızlı, tarçınlı, kakuleli, çikolatalı, okkalı gibi farklı seçeneklerde Türk kahvesi servisi var.

pare_baklava_bugunneyesem

Pare’de Gaziantep kahvaltısı da var. Antep’e özel katmerin bulunduğu kahvaltısını daha denemedik ama yanında kesme dondurma eşliğinde sunulan enfes katmerin lezzetini tatmış olduk. Fiyatı 14 TL. Türk kahvesi ise içinse 7 TL ödedik.

katmer_pare_nişantaşı

Pare, baklava yemenin bir adabı olduğunun da altını çiziyor: Baklavayı elle tutup, ters çevirerek, tabağı damağınıza gelecek şekilde tek seferde yemelisiniz. Böylece, şerbeti ve malzeme lezzeti daha iyi anlaşılıyor; incecik çıtır 40 kat ve içindeki malzemeler dağılmıyor.

baklava_nasıl_yenir

İYİ BAKLAVA NASIL OLMALI?

Altın sarısı olmalı! GÜNEŞ GİBİ PARLAMALI.

Tereyağı ve fıstık kaliteli olmalı! KOKUSU BAŞTAN ÇIKARMALI.

Yufkası ince olmalı! YERKEN SESİ KULAĞINIZA FISILDAMALI.

Ilık olmalı! TÜM LEZZETLER AÇIĞA ÇIKMALI.

Ağızda dağılmalı! TADI DAMAĞINIZDA KALMALI.

parebaklava_bugünneyesem

şöbiyet_parebaklava

pare_baklava_şöbiyet

Adres: Teşvikiye Mahallesi Şakayık Sokak No:32 Nişantaşı İstanbul

Telefon: 02122365920