Karnabahar sevmeyen var mıdır bilmiyorum ama benim en sevdiğim ve yemekten hiç usanmadığım nadir sebzelerden bir tanesidir. Uzun zamandan beri lezzetli bir karnabahar çorbası tarifi arıyordum. Korona sayesinde malum zaman bol olunca merak ettiğim tarifleri deneme fırsatı buldum. Bunlardan bir taneside sevgili Şemsa Denizsel’in karnabahar çorbası tarifi oldu. Merak edenler için karnabahar çorbasının yapılışına ait YouTube linkine buradan ulaşabiliriz. Özellikle tarifte malzemelerin miktarını belirtmedim. Elinizdeki malzemelerin adetlerine göre çorbayı kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Bu tarifte en önemli unsur elinizin altında kuvvetli bir mutfak robotunuzun olması ki çorbayı pürüzsüz bir hale getirebilirin.

 

Karnabahar Çorbası için Gerekli Malzemeler
Tarifi Yazdır
Karnabahar Çorbası için Gerekli Malzemeler
Tarifi Yazdır
Malzemeler
Kişi sayısı:
Yapılışı
  1. Çorba tenceresinin içerisine bir miktar tereyağı ekleyerek küp küp doğradığım soğanlarımı kavurdum. Miktar olarak 3 adet büyük soğan kullandım.
  2. Soğanlar yumuşadıktan sonra öncesinde küp küp doğradığım ve tuzlu suda nişastasını salması için beklettiğim patatesleri tencereye ekledim. Miktar olarak 3 adet orta boy patates kullandım. Biraz zeytin yağı da ekleyerek soğan ve patatesleri ateşte çevirdim ve sonrasında tencerenin kapağını kapatarak pişmeye bıraktım.
  3. Patatesler de kendilerini saldıktan sonra tencereye öncesinden bıçak yardımı ile küçük parçalara ayırdığım 1 adet büyük boy karnabaharı tencereye ilave ettim. Çorbanın tamamına yetecek şekilde tuz, toz karabiber, toz kimyon ekledim.
  4. Bir kenarda kaynattığım tavuk suyunu da ekledim. Evde tavuk suyu olmadığı için ben 2 adet knor bulyonu suda eriterek kullandım. Tencerenin kapağını kapatarak pişirmeye devam ettim.
  5. Tüm malzemeler yumuşadıktan sonra çorbayı ateşten aldım. Çorbayı istediğim kıvama göre süt kata kata mutfak robotundan geçirerek incelttim. Çorba tamamen pürüzsüz olmalı.
  6. Çorba istediğiniz kıvama geldikten tadarak tuz, karabiber ekleyerek baharatını ekledim.
  7. Servis etmeden önce üzerine frenk soğanı doğradım. Hatta evde biraz da parmesan vardı onu da değerlendirmek istedim ve rendeleyerek çorbaya ilave ettim. Harika oldu.