Photorist, Zuma’nın eski yerine açılan Capricorn’da çok keyifli bir davete ev sahipliği yaptı. Photorist ile Doluca Şarapçılık bünyesinde Eğitim ve Pazarlama Müdürü olarak görev yapan Ebru Günaçan’ın DLC serisinden seçtiği üç beyaz ve üç kırmızı şarabın tadımını yaptık. Başta temel tadım teknikleri ve terimleri üzerinde duran Ebru Hanım, davetlilere keyifli anlatımıyla şarap seçimi konusunda yardımcı olacak bilgiler paylaştı.

doluca_şarapçılık

DLC serisinden sırasıyla Sultaniye-Emir, Sauvignon Blanc, Narince, Öküzgözü, Cabernet Sauvignon-Merlot ve Syrah şaraplarını denedik. Genel olarak monosepaj şarapların tadıma sunulması bu üzümlerin kendi karakteristik özelliklerini anlamak ve karşılaştırmak için oldukça önemliydi.

doluca_dlc_serisi

DLC serisindeki 6 adet şarabı tattıktan sonra sıra geldi kör tadıma. Tadıma açılan her şarap karışık bir sırayla servis edildi ve herkes hangi kadehin hangi şaraba ait olduğunu kendince bulup, anlamaya çalıştı. Sıralamayı doğru yapana bir sepet dolusu Doluca şaraplarının hediye edildiği kör tadım etkinliği sonrasında ise ufak bir test bizi bekliyordu. Test sonucunda karakterinize göre hangi üzüm olduğunuzu öğreniyorsunuz. Teste göre ağır, oturaklı, dik kafalı ve mücadeleci olduğum için Boğazkere’yim diyebilirim.

capricorn_ortaköy

Tadım sonrasında Doluca şarapları ile eşleştirilen Capricorn’un yemeklerinin tattık. Başlangıç olarak servis edilen sakızlı barbun pilaki, levrek ceviche, midyeli pilav ve brandade Sarafin Sauvignon Blanc 2015 ile eşleştirilmişti. Deniz ürünleri ile iyi uyum sağlayan Sauvignon Blanc’dan sonra ara sıcaklarla servis edilen gövdeli bir beyaz olan Sarafin Chardonnay 2015’in lezzet eşlikçileri ise ağır ateşte pişmiş bebek ahtapot ve kalamar carbonaraydı. Özellikle kalamar carbonara favorim oldu diyebilirim. Çok lezzetliydi. Ana yemek ve tatlı kısımına kalamasam da dahil olabildiğim kısmı bile çok keyifliydi.
rosaline-doluca
Etkinlik öncesi servis edilen Doluca’nın suni köpüren rozesi “Rosaline” insanın yüzünde tebessüm bırakan cinstendi. Grenache ve Çal üzümlerinin kupajı olan Rosaline, kolay içimli ve serinletici bir köpüren roze olmuş. Ayrıca bu güzel fotograflar için arkadaşım Ufuk Altunkaş’a teşekkür ederim.