Bazı mekanları kendime saklamak istiyorum. Paylaşmayayım diyorum. Kimse bilmesin, bir ben bileyim. Bana özel kalsın.. Günümüzde bu pek mümkün değil tabii. Ben paylaşmazsam başka biri paylaşıyor. Firuze Beyoğlu, o mekanlardan biri benim için. Şehrin stresinden kaçtığım, nefes aldığım ve huzur bulduğum nadir yerlerden. Adı gibi Firuze; değerli ve aydınlık hissiyatı veren.. Firuze Beyoğlu‘nun, İstanbul’un tüm güzelliğinin ayaklarınızın altına serildiği şahane bir Haliç manzarası var. Bu güzelliği yaşarken keyifle yemeğinizi yemek için rotanızı Şişhane tarafına çevirmeniz yeterli. İKSV binasından içeri girdikten sonra asansörle altıncı kata çıkıyorsunuz. İçeri adımınızı attığınızda sizi ferah bir iç mekan ve tam karşıda Haliç selamlıyor.

Firuze‘nin menüsü dört ana başlıktan oluşuyor. Soğuk mezeler, sıcaklar, ana yemekler ve tatlılar. Meze fiyatları 17-34 TL arasında değişiyor. Her şeyden azar azar denemek adına gözüme kestirdiğim şeyleri tadımlık sipariş ettim. Bu sebeple fotoğraftaki porsiyonları baz almamanız konusunda uyarmalıyım. Kuru domatesli levrek, topik, humus, karides, soya soslu uskumru, levrek marin ve fava Firuze’de denediğim lezzetlerinden bazıları.

Özellikle kuru domatesli levrek ve topik benim için öne çıkan lezzetler oldu. Çöp şiş, kuzu pirzola, bonfile lokum, ızgara köfte, mevsim balığı, Firuze kebap, kuzu şiş ve asma yaprağına sarılı levrek ana yemekleri oluşturuyor. Ana yemek fiyatları ise 39-69 TL arasında değişiyor. Mekan saat 12:00’de servis vermeye başlıyor. Mutfak kapanış saati ise 23:30. Firuze‘yi sadece akşamları değil, keyifli bir öğle yemeği buluşması için de tercih edebilirsiniz.

Nezih ama snobluktan uzak, kaliteli ama aynı zamanda ulaşılabilir olması Firuze Beyoğlu‘nun bana göre en güçlü tarafları.. Ne zaman gitsem her daim masalar bembeyaz örtüleriyle tertemiz servise hazır. Servis personeli ilgili ve güler yüzlü. Gözlerden uzak, keyifle yemeğinizi yerken alkolünüzü alıp güvenle de eğlenebileceğiniz nadir yerlerden.

Kısa bir süre önce Firuze Beyoğlu‘nun bir üst katında ise işletmeye ait olan Monkey İstanbul isimli barı servis vermeye başladı. Yazın kavurucu sıcaklarından kaçıp Monkey İstanbul‘un püfür püfür esen terasında İstanbul’a doyamayacağınız bir manzara eşliğinde kokteyl içmeye de çıkabilirsiniz. Monkey Bar, saat 18:00’de servis vermeye başlıyor ve hatırlatayım DJ performanslar da var. Monkey Bar‘a çıkmak için Firuze‘de yemek yemek zorunda değilsiniz. Bana göre İstanbul‘un açık ara en keyifli terası burada. Özellikle gün batımında… Gidin kendiniz görün. Eminim hayran kalacaksınız.

Firuze Beyoğlu‘na ulaşım oldukça kolay. Şişhane metro durağına çok yakın. Mekanın vale hizmeti mevcut. Firuze‘ye ilgi oldukça fazla olduğundan ötürü gitmeden önce rezervasyon yaptırmakta fayda var. Firuze‘ye her gittiğimde güler yüzünü, ilgisini esirgemeyen muhteşem insan Ulvi Çapkın’a da buradan selam olsun.  

Not: Monkey İstanbul‘a ait fotograflar kendi instagram hesaplarından alınmıştır. Hesaba buradan ulaşabilirsiniz.

Firuze Beyoğlu Adres: Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No: 5, Şişhane, D:kat 6, 34433 Beyoğlu/İstanbul
Firuze Beyoğlu Telefon: 02122385050