Bu hafta sonu gerçekleştirilen Alaçatı Ot Festivali‘ne katılamayınca biraz üzülmüştüm. Batı Ataşehir Varyap Meridian alt katında bulunan Luna Yemek Vesaire‘nin Şefi Deniz Yaşar’ın Alaçatı Ot Festivali’ne katılamayan İstanbulluları düşünüp Ege otlarından hazırladığı özel mönüyü deneyince tüm üzüntüm gitti. “Ot’lu Lezzetler” temalı özel mönüsünde otlu focaccia, terbiyeli yabani ot çorbası, şevketi bostan tava, zeytinyağlı enginar dolma, ot kavurma, ot mücver ve keçi peynirli otlu pizza bulunuyordu.

Şevketi Bostan Tava

Şevketi Bostan Tava

Mönüdeki en çarpıcı lezzet Ege’nin meşhur ve sevilen otlarından biri olan şevketi bostan tavaydı. Hem görüntüsü hem de lezzeti ile çok etkileyiciydi. Şevketi bostanı cips olarak ilk kez denedim ve çok beğendim. İnsanda sürekli yeme isteği yaratıyor. Yolunuz Luna’ya düşerse ve hala bu lezzeti bulma şansınız varsa mutlaka deneyin derim.

Terbiyeli Yabani Ot Çorbası

Terbiyeli Yabani Ot Çorbası

Terbiyeli yabani ot çorbası ise yaklaşık 30 çeşit otlardan oluşan son derece sağlıklı bir çorba. Turp otu, hardal otu, ebegümeci, deli kereviz, dağlama, iğnelik, körmen, yabani rezene ve zoho çorbanın içerisinde bulunan otlardan bazıları.

Ot Mücver

Ot Mücver

Turp, hardal ve cibeş otlarından hazırlanan ot mücver tam bir ters köşe oldu benim için çünkü tabaktaki görüntüsü itibari ile çekici bir tarafı olmamasına rağmen lezzet anlamında sizi çok şaşırtıyor. “Ottan yapılan bir mücver hiç kabak mücverin yerini tutar mı” diye içimden geçirirken ve çatalı zorla en azından tadına bakmak için mücvere uzatırken damakta beni büyük bir coşkunun beklediğini bilmiyordum. Hatta tabakta kalan son bir adet ot mücver benim olsun istedim.

Ot Kavurma

Ot Kavurma

Süzme yoğurt ile servis edilen sıcak Ege otlarından oluşan ot kavurma ise zoho, hardal otu ve turp otundan oluşuyordu. Yine son derece lezzetli ve sağlıklı. Süzme yoğurdun üzerindekilerini önce zeytin zannetmeme rağmen sonradan yaban mersini olduğunu anlayınca şaşkınlığımı gizlemeye çalıştım. “Neden şaşırdın ki?” diye sordum kendime çünkü Şef Deniz Yaşar’ın ellerinden daha öncesinden porçini mantarlı ve yaban mersin soslu harika bir keçi peyniri dolgulu ravioli denemiştim, onu anımsattı bana bu tabaktaki yaban mersinleri ve tebessüm etmeme neden oldu.

Enginar Dolması

Enginar Dolması

Egeli olduğumuzdan ötürü enginar dolması bizim evde yapılan bir yemek. Tam bir enginar dolması delisiyim desem yalan söylemiş olmam. Üniversite zamanında özlemini çekince İzmir’den anneme zorla hazırlatıp İstanbul’a kargolatırdım. Enginar dolmaları elime ulaştığında benden mutlusu yoktu. Luna’da deneyimlediğim enginar dolması lezzet anlamında başarılıydı. Şahsi fikrim biraz daha etli olan enginarlardan hazırlansaydı yaprakları ile tüketmek çok daha zevkli olabilirdi. Enginar dolmasının iç kısmını fotograflayamadım. Pilavı İstanbul usulü hazırlanmıştı.

Keçi Peynirli ve Otlu Pizza

Keçi Peynirli ve Otlu Pizza

Keçi peynirli ve otlu pizza da oldukça keyifliydi. “Ben ot sevmem” veya “ben ot yemeklerini beğenmem” diyen insanlara bile otlu yemekleri sevdirecek bir mönü hazırlamıştı Deniz Bey ve ekibi. Mönünün yenilikçi ve farklı bir tarafının olması ise ayrıca takdire şayan. Kapanışı ise hurmalı incir tatlısı ile yaptık. İtiraf üstüne itiraf gelsin o zaman. İncir ve hurmayı yan yana görünce bal gibi tatlı bekliyor beni dedim. Hurmayı da çok sevmeyen biri olarak tatlıyı beğenmeyeceğimi düşünmüştüm. Yine yanıldım! Tatlı o kadar hafifti ki! Hurma tadı geride incir tadı ön planda olan son derece yemesi kolay insanı baymayan bir tatlıydı. Üzerinde kağıt helva arasında dondurma ve yanında kızılcık taneleri ile servis edilmişti.

Hurmalı İncir Tatlısı

Hurmalı İncir Tatlısı

Sonuç olarak baştan sona beni şaşırtan lezzetlerin olduğu keyifli bir mönüyü tatmış oldum. Şef Deniz Yaşar ve ekibi harika bir iş çıkartmışlardı. Yemekleri tadarken vicdanen kendisine karşına mahcup oldum ve her çatal yemekte ne kadar başarılı bir şefmiş demeden de edemedim. Luna Yemek Vesaire ekibini tebrik ediyorum.

Luna Yemek Vesaire

Luna Yemek Vesaire, benzeri olmayan bir restoran. Bunun en büyük sebebi ise 200 metrekarelik oyun alanı ile öncelikle çocukların düşünüldüğü bir mekan olması. Oyun odasında langırt, havalı hokey, top havuzu, trambolin, kaydırak ve tırmanma duvarına kadar farklı yaş gruplarına uygun çeşitli oyuncaklar mevcut. Çocuklar oyun alanında oyun ablaları ile eğlenirken aileler güzel yemeğin keyfini çıkarma imkanı bulabiliyorlar. Mekan çocuklar için çeşitli atölyeler ve etkinlikler de düzenleniyor. Çocukları fazlasıyla düşünen Luna Yemek Vesaire, onlar için mönülerinde de özel bir bölüm ayırmış.

Luna Yemek Vesaire

LunaYemekVesaire

Adres: Varyap Meridian E Blok 3-4 Batı Ataşehir İstanbul
Telefon: +90 (216) 504 3245
E-mail: info@lunayemekvesaire.com