Bilenle bilmeyen bir olmuyor vallahi. Bunun en çok önemini ilk defa gittiğim yerlerde “Bugün Ne Yesem?” diye kafa yormayıp midemi ve damağımı o yeri bilen bir arkadaşıma gözüm kapalı emanet ettiğimde anlıyorum. Beni en çok gittiği yerlerde önceliğini alışveriş veya geziden yana değil de gastronomik geziden yana kullanan yemek düşkünleri anlar. 

Pastırmalı Serpme Börek

Mesela kısa süre önce gittiğim Antalya‘da klavuzum Oğuz Yumuk beni serpme börek ile tanıştırdı. Serpme börek, katmer gibi açılıyor. Hamurun içerisine kıyma-soğan, patates, peynir ve benzeri şeyler konuyor. Lezzetini anlatmak mümkün değil. Börek diye küçümsemeyin. Yerken çıtır çıtır, doyum olmuyor. Kalori hesabı yapacaklar yanına yaklaşmasın.

Kıymalı Serpme Börek

Biz önden pastırmalı serpme börek gömdük. Dayanamadık ardından kıymalı serpme börek gömdük. Ustamız Elmalılı Ali Murat Hizay “Tahinlisi de var yemeden kalkmayın” diye üzerine ikram yaptı. Bir keyifli sormayın. Peynirli-yaban mersinli de yapıyormuş. Yer kalmadığı için deneyemedik. Yolu Antalya’ya düşecekler burayı listelerine not alsın.

Tahinli Serpme Börek

Antalya’da eskiden “fıtır böreği” olarak bilenen bu börek; düğünlerde, mevlitlerde, cenazelerde ikram edilirmiş. Çıtır lezzetiyle kısa sürede masanıza gelen serpme börek ile hala tanışmadıysanız “Elmalı Değirmeni Serpme Börek”e gidip tatmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.Serpme börek nasıl yapılır merak ediyorsanız kanalımıza üye olup aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

ELMALI DEĞİRMENİ MEŞHUR ANTALYA SERPME BÖREKÇİSİ

Adres:  Altınkum, Gazi Mustafa Kemal Blv. 66/A, 07070 Konyaaltı Altınkum/Konyaaltı/Antalya

Telefon: (0242) 229 27 22