New York Cafe / New York Kávéház

”The Most Beautiful Cafe In The World”
Kim istemezdi bir sarayda doğmayı, gözünü açınca tavanda dev avize görmeyi, cibinlikli yatağından usulca çıkmayı ve sarayının alt katına inip klasik müzik eşliğinde kahvaltı yapmayı… Tabi herkes dünyaya bir 18. yüzyıl soylusu kadar şanslı gelmiyor. Ama buna rağmen kendinizi 1 gün için prens ya da prenses hayal edebileceğiniz imkanlar yok değil. New York Cafe‘de, Macarca New York Kávéház, bir iki saat için bir prenses hayatını deneyimlemeniz mümkün. Canlı klasik müzik eşliğinde, her biri birbirinden şık ve kibar garsonların servisiyle bu eşsiz keyfe ulaşabilirsiniz. Ne demiş atalarımız, bir günlük beylik beyliktir.
Budapeşte iki yakadan oluşuyor ve şehrin daha hareketli tarafı Peşte. Zaten çok eski zamanlarda da Buda’da krallar, Peşte’de tüccarlar ve hareket halinde olması gerekenler yaşarmış. Neredeyse hala aynı düzen geçerli. Peşte şehrin en canlı kısımlarına ev sahipliği yapıyor. Buda’ysa nispeten daha sakin. Peşte’de, Büyük Bulvar’ın Dohany Caddesi ile kesiştiği noktada New York Cafe bulunuyor. Burası aslında bir otel. Üst katlarda konaklamanız mümkün, alt kat ise kafe olarak hizmet veriyor. 23 Ekim 1894 yılında yapımı bitirilen bina ikinci dünya savaşından sonra bir onarımdan geçiriliyor. Ve 1954 yılında ”Hungaria” adıyla tekrar hizmete açılıyor. Son bakım ve onarım 2006 yılında gerçekleştiriliyor. Ve o günden bu yana New York Cafe adıyla bizleri büyülüyor. 20. yüzyılın başındaki görünümünü sağlamak iç mekan ahşap, pirinç ve kristallerle Neo Barok ve Art Nouveau tarzında restore ediliyor.Ve gerek avizeleriyle gerek duvar süslemeleriyle gerek merdivenleriyle eski görkemine kavuşuyor.
Macar mutfağına dair birçok farklı lezzeti New York Cafe‘de bulmanız mümkün. Ben New York Cafe‘ye kahvaltı için gittim. Şehir hareketli saatlerini yaşarken, Budapeşte’nin en şık kafesinde yer bulamamaktan korktum. Çünkü önceki günlerde önünden geçerken dikkat ettim ki gerçekten uzuuun kuyruklar oluyor kapısında. Size önerim ya rezervasyonla gitmeniz ya da sabahın erken saatlerinde gidip, sıraya girmenize gerek kalmadan mekanın keyfini çıkarmanız. Kahvaltı için Hungarian Coffee içtim ve yanında kruvasan yedim. Macar kahvesi, Puszta kokteyl, bal, espresso ve baharatlandırılmış süt köpüğünden oluşuyor.
Puszta ise bir Macar kokteyli. İçeriği şu şekilde:
*4 cl dry Tokaji Szamorodni
*2 cl apricot palinka (palinka sadece Macaristan’da yetişen meyvelerle yapılan meyve rakısıdır. Bu kokteylde kayısı palinka kullanılır.)
*1 cl Martini Rosso (Martininin kırmızı renkli, baharat ve bitki esansı yönünden zengin bir çeşididir.)
*1 cocktail cherry

Süt köpüğüne eklenen baharatlarda özellikle acı biber kullanılmış. Zaten acı kırmızı biber burada her köşe başında rahatlıkla görebileceğiniz yiyeceklerden. Acı biber tadı kahveye gerçekten yakışmış,bu uyum beni baya şaşırttı doğrusu. Kahve 2700 Forint yani 9 Euro. Özellikli bir kahve olduğu için bu fiyattaydı. Daha basit bir kahveyi 6-7 euroya içmeniz mümkün. Kruvasanlar ise tazecikti. Ve bir porsiyona 3 mini kruvasan koyulmuştu. Kruvasan tabağı 900 forint. Yani 3 euro. Bir Budapeşte seyahatinize keyif katacak bu kafeyi sevgili takipçilerimize ısrarla öneriyoruz. Başka bir yazıda görüşmek üzere, hoş çakalın..