1929 yılında, Ankara’nın Kavaklıdere semtinde kurulan Türkiye’nin ilk özel sektör şarap üreticisi Kavaklıdere Şarapları A.Ş., kalite odaklı üretim felsefesiyle sektöründe örnek ve lider bir marka olarak uzman bağ ve üretim kadrosuyla, günümüzde Türkiye’nin yedi farklı alt bölgesinde bağ yatırımlarında profesyonel bağcılık ve fidancılık çalışmalarını sürdürüyor. Dünya şarapçılığında küresel bir marka olmayı hedefleyen ve Türk şarapçılığının uluslararası platformlarda hak ettiği değerlerle buluşturmayı kendine misyon edinen Kavaklıdere Şarapları, danışmanı ünlü Fransız şarap uzmanı Stéphane Derenoncourt’un desteği ile 2016 senesinde şarap dünyasının kalbine yerleşerek Fransa’nın Bordeaux bölgesinde şaraphane ve bağ yatırımlarına imza attı.

Türk şarapçılığı için büyük bir gurur kaynağı olan, Saint-Émilion’a komşu Castillon Côtes de Bordeaux apelasyonunda bulunan Château La Croix Lartigue ve Château Claud Bellevue adındaki şatolarda şarap üretmeye başlayan Kavaklıdere Şarapları‘nın toplam 18 hektarlık bağ alanında Merlot, Cabernet Franc ve Cabernet Sauvignon üzümleri yetiştiriliyor. La Folie, La Croix Lartigue ve Claud Bellevue isimlerindeki Türk imzası taşıyan, Kavaklıdere Şarapları‘nın Fransa’daki ekibiyle üretilen şaraplar, “Maison Kavaklıdere” markası altında kısa bir süre önce ülkemizde şarapseverlerin beğenisine sunuldu. Kavaklıdere Şarapları‘nın Bordeaux’daki yatırımlarının tüm faalitlerinin başında aileden genç bir Türk kadını bulunuyor. Kavaklıdere Şarapları‘nın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Başman’ın kızı Aslı Başman.

Yolu Bordeaux’a düşecekler Maison Kavaklıdere‘yi ziyaret edebilir, randevu alarak tadım yapabilir ve hatta Château Claud Bellevue‘de konaklayabilir. İki şato birbirine 1 dakikalık kısa bir araba mesafesinde bulunuyor. Konaklama hakkında detaylı bilgi almak için bu linki, rezervasyon için de burayı ziyaret edebilirsiniz. Maison Kavaklıdere‘nin tüm şarapları La Croix Lartigue‘in kavında üretiliyor. Her iki şatonun toplam şarap üretim kapasitesi 223.000 L olsa da şimdilik kapasitenin %15’i kullanıyor ve yıllık ortalama üretim miktarı 45.000 şişeyi geçmiyor. Maison Kavaklıdere çatısı altında üretilen şarapların hem ülkemizde hem de yurtdışında satışı bulunuyor. Şatoları ziyaret etmeyi düşünenler şarapları direkt yerinden veya Avrupa’nın herhangi bir noktasında olanlar websitesi üzerinden de satın alabilme imkanına sahip.

Kavaklıdere Şarapları, Fransa’daki bağlarında çok ciddi bir yapılandırma çalışmasına başlamış durumunda. Kavaklıdere Şarapları‘nın Bordeaux’daki yaptığı bağcılık çalışmalarının başında kaliteli anaçlar seçilerek asmaların dikim sıklığının arttırılması ve aynı zamanda bağda eksik olan omcaların tamamlanması geliyor. İyi tarım uygulamaları yapılan bağlarda sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda kullanılan ürünlerin ekosistem ve çevre üzerindeki baskısını azaltmaya hedefleyen HVE (Haute valeur environnementale/Yüksek çevresel değer)  sertifikasını almak üzere çalışmalar devam ediyor.