Syrah mı yoksa Shiraz mı? Günümüzde Syrah ve Shiraz aynı üzüme verilen farklı isimler, aynı Pinot Grigio ve Pinot Gris de olduğu gibi. Pinot Grigio/Pinot Gris üzümündeki durumdan farklı olarak burada kafa karıştıran en önemli ayrıntı İran’ın Shiraz kentiyle aynı adı taşıması nedeniyle bu siyah üzüm türünün buraya ait düşüncesidir. 1999 yılında California Üniversitesi, Davis tarafından yürütülen DNA profili çalışması Syrah‘ın güneydoğu Fransa’ya ait iki nadir üzümün, Dureza ve Mondeuse Blanche, çaprazlaması olduğu ortaya çıkmıştır. Fakat büyük süpriz, 2006 yılında DNA çalışması sonucunda Pinot‘nun torunu çıkan Dureza‘dan ötürü Pinot‘un aslında Syrah‘ın atası olduğunun ortaya çıkması ile yaşandı.

Asıl sorumuzun cevabına geri dönecek olursak etiketinde Syrah veya Shiraz yazan şaraplar bilin ki aynı üzümden yapılan şaraplardır. Bu siyah üzüm Fransa’da Syrah, Yeni Dünya ülkelerinde ise (başta Avustralya olmak üzere) Shiraz olarak adlandırılmaktadır. Peki, nasıl oldu da Fransa dışında üst kalite Syrah üretimiyle ünlü tek ülke olan Avustralya’da farklı bir isimle – Shiraz  olarak bu kadar yaygın hale geldi. Bunun nasıl olduğunu öğrenmek için Avustralya’daki bağcılığın babası olarak kabul edilen James Busby’e dönmemiz gerekiyor. Syrah, Avustralya’ya asma çubukları getirmek için Avrupa’ya seyahat eden James Busby tarafından 19. yüzyılda getiriliyor ve ilk olarak Sidney Botanik Bahçesi ve Hunter Vadisi bölgesine dikiliyor. Busby’nin belgelerinde üzümün ismi “scyras” (Hermitage ile birlikte kullanılıyor) olarak geçse de daha sonra Shiraz olarak anılmaya başlar. Shiraz‘a dönüşmesi ise genelde Avustralyalılar tarafından konuşulan İngilizce’nin Fransızca isim üzerindeki etkisi olarak değerlendirilir. Aynı Avustralya’da “Have a nice weekend” in Avagoodweegen e strinizasyonu gibi.. Ne dediğiniz önemli değil (bir Fransız, Avustralyalı veya winemaker olmadığınızı varsayıyorum) sonuç olarak Syrah veya Shiraz günümüzde aynı üzüme farklı bölgelerde verilen ayrı isimlerden ibaret.

Günümüzde şarabın Syrah ya da Shiraz isimlendirilmesi anlamlı bir hal almış olup, üreticiler tarafından şaraplarının tarzını belirtmek amacıyla seçilen bir terim olarak kullanılmaktadır. Bir winemaker, Avustralya ruhunu taşıyan (daha meyvemsi, tatlı baharatlar, bitter çikolata ve meşe aromaları) bir şarap yaptığını belirtmek için Shiraz olarak şişeleyebilir. Ya da Fransız etkisini göstermek için winemaker şarabını Syrah olarak etiketler ki bu daha fazla baharat (karabiber), menekşe, tütsülenmiş et gibi aromalar içeren meyvenin daha az olduğu şaraplardır. Türk şarap üreticilerinden Kavaklıdere ve Suvla şaraplarını Syrah olarak isimlendirirken Pamukkale ve Kayra gibi bazı üreticiler Shiraz olarak isimlendirmeyi tercih ediyorlar.