Eğer tadım yapacaksanız şarapların doğru bir şekilde sınıflandırılması çok önemlidir çünkü şaraplar ait olduğu kategoride değerlendirilmelidir. Aksi halde, yapılan tadım bir anlam ifade etmez. Şaraplar farklı özelliklere göre (içerdikleri şeker oranına, karbondioksit miktarlarına, renklerine, kalitelerine rekoltelerine) göre sınıflandırılırlar. Gündelik hayatımızda en çok yararlandığımız sınıflandırma ise eğer özel bir şarap seçimimiz yoksa şarabı rengine göre sipariş vermek. Şaraplar renklerine göre; “beyaz“, “roze“, “kırmızı” olmak üzere üçe ayrılır. Şarap dünyasına kısa bir süre önce bir de mavi şarap giriş yaptı. Peki, mavi şarap nedir?

Mavi Şarap

Mavi şarabı daha deneme fırsatı yakalamadan önce mavi şarap hakkındaki ilk düşüncem bunun bir pazarlama hareketi olduğuydu. Denedikten sonrada maalesef bu düşüncem değişmedi. Sırf denememiş olmamak için yurt dışı seyahatimde küçük bir şişe mavi şarap aldım. Eğer sizin de bu yönde merakınız varsa tavsiyem; büyük bir şişe alıp beğenmeyeceğinizi garanti edebileceğim şaraba fazla para vermemeniz yönündedir. İspanyol firma Gik tarafından üretilen mavi şarap ilk çıktığında üretimi hakkında pek detaylı bir bilgi paylaşımı yapılmamıştı. Söylenene göre İspanya’nın çeşitli bölgelerindeki şaraplık üzümlerden elde edilen şaraba renk vermek amacı ile Isatis tinctoria bitkisinden elde edilen indigo boyası ile mavi renk verilmiş. Kısacası dışarıdan ilave edilen bir katkı maddesi var ve dolayısıyla mavi şarabı bir şarap olarak değerlendirmek mümkün değil.
Satın almış olduğum mavi şarap İtalya menşeili. Üzerinde aromalı şarap ürünü ibaresi yer alıyor. Muskat (Misket) üzümlerinden elde edilmiş mavi şarabın alkol oranı %5.5. Direkt burunda ve damakta misket üzümüne ait belirgin aromatik aromaları algılıyorsunuz. İçerisinde %75 oranında şarap geri kalanında aroma ve E133 Parlak Mavi gıda boyası içeriyor. Yani ne kadar doğal siz düşünün! Hafif gazlı bir içecek çünkü şekerli olduğu için muhtemelen şekeri dengelemesi amacıyla karbondioksit gazını basmışlar ama buna rağmen iç bayıltıcı. Beğenmedim. Çevir aç kapak. Kapağı açarken zaten gaz basıncını hissediyorsunuz. Mavi şarap tamamiyle bir pazarlama ürünü. Çok ses getireceğine inanmıyorum. Muhtemelen şarap içemeyen kitleyi kazanmak biraz şeker ve gazla içimi kolaylaştırarak şarap bazlı aromalı + gıda boyası katkılı bir ürün ortaya atmışlar. Herkes meraktan bir kez deneyebilir ama sürekli tüketebilecek bir ürün değil.