Kuruluşu 1700’lü yılları bulan dünyaca ünlü şarap kadehi ve karaf üreticisi olan Riedel‘i, şaraba meraklı olup da bilmeyen yoktur sanırım. Riedel‘i daha önce hiç duymadıysanız, işte bilmeniz gereken en önemli ayrıntı: Riedel‘in şarap kadehleri, dünyanın en iyisi kabul edilmektedir. Bu sadece bizim görüşümüz değil tabii – şarap konusunda profesyonel olan birine sorduğunuzda mutlaka size Riedel‘in kalitesinden bahsedeceklerdir. Bir aile şirketi olan Riedel‘in hikayesi Bohemya’da başlıyor. Ailenin tarihi o kadar beklenmedik aksilikler ve dramalarla dolu ki.. II. Dünya Savaşı’nda cam ustası ailenin başına gelenler bile düşünüldüğünde işin burada olmasa bile şaşırtıcı. Kayıtlara göre ilk aile üyesi Christoph Riedel, 1673 yılında doğuyor ve cam tüccarı olarak seyahatten dönerken çok para taşıdığı düşünülerek acımasızca öldürülüyor.

Riedel Veritas serisine ait kadehler. Fotograf: Riedel

Gelecek kuşaklar, ailenin servetini Yedi Yıl Savaşları, Napolyon Savaşları gibi çeşitli savaşlar boyunca yönetirken şarap kadehi hariç her şeyi yaptılar: parfüm şişeleri, mücevher parçaları, avize süsleri, cam çubuklar ve şişeler. Elbet bütün bu siyasi kargaşalar Riedel ailesi ve işi üzerinde önemli etkileri oldu. Mesela Nazi dönemi boyunca cam dekorasyonları yasaktı, bu yüzden Riedel‘in fabrikaları tank ve denizaltılar için cam üretti. Çekoslavakya’ya komunist rejim gelince Riedel ailesinin ev ve fabrikalarına el konularak kamulaştırılıyor. Modern Riedel tarihi, 1946 yılında bir trenden esaretten özgürlüğe sıçrayan ve Avusturya’da Kufstein’da cam fabrikasını Swarovski ailesinden ödünç aldığı paralarla 0’dan kuran Walter’ın oğlu Claus Josef Riedel‘e ait. İsmini camın ön saflarında tutan Riedel, 1973 senesinde çıkardığı “sommelier” serisi ile farklı çeşit şaraplara özel ürettiği tasarım kadehler ile şarap dünyasında zirveye çıkıyor. Böylece Claus Josef Riedel ile başlayan devrim bir sonraki nesil Georg J. Riedel tarafından geliştirilerek üzüm çeşitlerine özel kadeh tasarımları ile beraber şaraptan aldığımız keyfi bir adım daha öteye taşıyor.

Riedel cam fabrikası, Kufstein, Avusturya. Fotograf: Riedel.

Sonradan başka üreticiler onu izlese de henüz Riedel‘in tahtına oturabilen yok. Hala kadeh konusundaki krallığını korumaya devam eden Riedel‘in başında 11.kuşak Maximilian Josef Riedel bulunuyor. Riedel‘in çok önemli bu tarihçesini bir kenara bırakalım ve asıl bizi bizi ilgilendiren konuya gelelim…

90 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin ilk özel sektör şarap üreticisi Kavaklıdere Şarapları ve Riedel köklü geçmişlerinden gelen tecrübelerini birleştirerek ortak çalışmaları sonucu dünyada bir ilke imza atarak bir Anadolu üzümü için özel kadeh tasarladı. 2017 yılı Ekim ayında, Avusturya’nın Kufstein şehrinde, sektöründe öncü iki köklü aile şirketinin birlikte titizlikle sürdürdüğü tadımlar sonucunda Öküzgözü üzümü kadehini buldu ve artık servis edilmeye hazır…

Zarif tanenlerinin ardında şaşırtıcı şekilde gövde barındıran, kompleks aroma profili ile çarpıcılığını gözler önüne seren ve diri asiditesi ile katmanlanan Öküzgözü üzümü, kuşkusuz coğrafyamızın binlerce yıllık şarap tarihine böylesi farklı bir deneyimle uzanmak için en doğru tercih. Kavaklıdere Riedel Öküzgözü kadehlerinin üzerinde hem Kavaklıdere hem de Riedel firmasına ait logo bulunuyor. Kadehleri satın almak isteyenler Kavaklıdere firmasından temin edebilecekler. Bu özel kadehin hikayesini merak edip dinlemek isteyenler için aşağıdaki youtube videosunu izlemeleri paylaşıyorum.