İmparator Napoleon Bonaparte’ın Fransız askeri okulunda okurken tanıştığı şampanya üreticisi Claude Moët‘in oğlu Jean-Remy Moët ile kurduğu dostluk hiç kuşkusuz şampanyaya düşkünlüğünün en önemli nedenlerinden biri. Moët & Chandon, Napoleon Bonaparte’a ithafen en iyi şampanyasına imparator anlamına gelen Impérial ismini vermiştir. Korsika adasında doğan Napoleon, Fransa’nın Şampanya bölgesinin gerçek evi olduğunu düşünüyordu. Bölgenin ve şampanyanın tarihinde önemli rol oynayan Napoleon‘un “Zafer kazandığında şampanyayı hak edersin. Mağlup olduğunda zaten şampanyaya ihtiyacın olur.” sözünü mutlaka duymuşsunuzdur.

Napoleon’dan bahsetmişken sabrage uygulamasından da bahsetmeden olmaz. Fransızca kılıç anlamındaki ‘sabre‘dan gelir. Tuğrul Şavkay sabrage nedir aşağıda çok güzel anlatmış

Bu, bir kılıcın şampanya şişesinin üzerinde yürütülerek, nihai bir darbeyle boyun kısmının koparılmasıyla yapılır. İyi yapıldığında hoş bir gösteri olur.

Şampanyaya düşkün olan Napoleon’un Hussar süvari birliklerinin şampanya açma ritüeli olan bu yöntem kesinlikle şampanya açmanın en etkileyici yöntemlerinden biri. Evde kılıç yerine bıçak veya kadeh gibi başka şeyler kullanarak şampanyanızı açabilirsiniz ama tehlikeli olduğundan evde denenmesini tavsiye etmiyorum. Malum içerinde ciddi bir basınç bulunan şampanya şişesi elinizde patlayabilir veya şişeden fırlayan mantar uçarak birinin gözüne isabet ederek zarar verebilir. Mühim olan sabrage uygulanarak açılan bir şampanyanın köpürmemesi. Malum köpüren şarap şişeden taşar ve ziyan olur.

https://napavalleywineacademy.com

Sabrage (Sabraj) Nasıl Uygulanır?

  1. Şampanya önceden iyice soğutun.
  2. Mantarın üzerindeki folyoyu çıkarın.
  3. Mantarın üzerindeki metal şişedeki boğumda konumlandırılır.
  4. Şişeyi açmak için kullanacağız aleti elinize alın. Ben kadeh kullanmayı tercih ediyorum.
  5. Şişeyi 45 derecelik açı ile tutun.
  6. Düz bir hareketle kadehi şişenin üzerinde kaydırın.

https://www.youtube.com/watch?v=u7FAUvHrCEA