Bozcaada’dan İstanbul’a geri dönüş yolculuğunda karnımızı doyurmak için Keşan’da bir mola vermeye karar verdik. Trakya mutfağında et ürünleri ve köfteler önemli bir yere sahip. Tekirdağ’ın sınırlarını aşıp tüm Türkiye’de tanınan meşhur Tekirdağ köftesi mesela.. Bir diğeri ise Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilerek koruma altına alınan Keşan ilçesinin meşhur “Satır Eti”. “Satır Et Nerede Yenir?” diye merak ediyorsanız o zaman sizi hemen Yenimuhacir Köyü’nün içinde bulunan Öz-En Et Lokantası’na alalım.

satır_et_özen_keşan

Keşan satır etinin en önemli özelliği Güney Trakya Bölgesi’nin doğal ortamlarında yetişen, canlı ağırlığı 40 kg civarında olan kıvırcık ve yaşını doldurmamış süt kuzularından elde edilmiş olması. “Satır Et” hazırlanırken içine tuz dışında (salça,sebze,baharat vb.) hiçbir katkı malzemesi konulmuyor ve porsiyonlar halinde hazırlanan etler daha sonra çift taraflı tel ızgara arasında meşe kömürü mangalında pişiriliyor.

özen-satır-et-keşan

Kusura bakmayın! Bu sefer harika poz veren yemekler çekelim diye uğraşamadık. Satır eti yerken resmen kendimizden geçtik. Yerken kendinizi muhteşem hissediyorsunuz. Havalara filan uçtuk o derece! Ortaya mutlaka manda yoğurdunuzu ve salatanızı sipariş verin. Et yemeyenler için piliç satır da mevcut menülerinde.

pirzola-özen-satır-et-keşan

Satır et dışında pirzola, çöp şiş (kuzu-piliç), ciğer sarma, ciğer, piliç, kül bastı, kelle ızgara, böbrek, dalak, billur, köfte çeşitleri servis ediyorlar. Ekstra köfte ve pirzola siparişi verdik. İkisi de çok lezzetliydi. Pirzola anlatılmaz yaşanır cinsten! Kaşarlı köfte (1 porsiyon) 12 TL, 1 porsiyon pirzola 17.5 TL ve 1 porsiyon satır et ise 13.5 TL.

köfte-özen-satıret

Tatlı sonu ise yine buraların meşhur tatlısı olan peynir helvası ile yaptık. Balıkesir yöresinin “Höşmerim” tatlısı ile karşılaştırılabiliyor. İkisininde lezzetinin apayrı. Fiyatı 4 TL.

peynir-helvası-özen-satıret

Yolunuz Keşan taraflarına düşerse kendinize Satır Et keyfi sunun. Pişman olmayacağınıza kesinlikle eminiz. Yenimuhacir Köyü’nde sizleri bekleyen harika bir lezzet durağı var. Tekirdağ’a köfte yemeye gitmek yerine bu sefer Edirne’ye Satır Et yemeye gitmeli!

http://www.ozenetlokantasi.com/

Telefon: (0284) 763 70 30