Şarap dünyasından kısa bir süreliğine iznimi isteyerek bugün sizi baş rolün ardıç aromasına verildiği yüksek alkollü içki türlerinden gin (cin) peşinden sürükleyeceğim. Cin, üretiminde farklı botaniklerin kullanılabilmesi ile hem yenilikçi bir çizgiye sahip olan hem de çok yönlülüğü ile benzersiz bir içki kategorisi olarak her geçen gün popülaritesini arttırıyor. Kişniş tohumu, melekotu kökü, süsen kökü gibi bitkiler ve narenciye kabukları yaygın olarak cin üretiminde kullanılsa da yasal olarak cinde bulunması gereken tek botanik ardıç. Cin üretiminde kullanılabilecek botaniklerin bir sınırı yok ve bu da cin dünyasının ne kadar renkli ve özgür bir kimliğe dönüşebileceği anlamına geliyor.

Ülkemize JBI tarafından ithal edilen The Three Brothers Bathtub Gin‘in enteresan hikayesinden biraz bahsetmek istiyorum. The Three Brothers, adını miksoloji ve barmenlik alanlarında uzun yıllara dayanan deneyime sahip olan Lübnanlı Andre, Alain ve Ralph Malak kardeşlerden alıyor ve marka Lübnan’ın ilk cin üreticisi olma özelliğini taşıyor. Lübnan’ın zengin botanik çeşitliliği, özellikle cini tatlandırmak için kullanılan ana botanik bitki olan ardıç, ülkenin yüksek arazilerinde doğal olarak yetişiyor. Zanaatkarlıklarını damıtarak Lübnan ruhunu oluşturan The Three Brothers‘ın Alain’i 2012 yılında vefat edince bir saygı duruşu olarak varlığı markanın logosunda, kolundaki dövmelerle ön plana çıkan güçlü kardeş sevgisi simgesine dönüşmüş.

 

Bathtub Gin Nedir? 

The Three Brothers Bathtub Gin‘inin etiketinde yer alan “bathtub gin” ifadesi için sizi 1920-1933 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan alkollü içki üretimini ve satışını yasaklayan döneme götürmem lazım. İçmek için alkol üretimi ve satışı suç olmasına rağmen yasak sırasında doktorlar devlet tarafından verilen reçete formları ile hastalarına şarap ve damıtılmış içki tavsiye edebileceği belirtiliyordu ; rahipler ve hahamların dini törenler esnasında şarap kullanılmasına izin verilmişti. Sonuç olarak alkole erişim hakkı olmayan Amerikalılar, alkollü içkileri bir yerden satın alamayacaklarsa kendileri yapmaya karar vermiş yasadışı alkol üretimi ile birlikte gizli alkol tüketimi başlamıştı. İçki fabrikalarının kapanmasının boşluğunu doldurmak için kaçak içki çok hızlı devreye girdi. Viski gibi uzun süre fıçılarda olgunlaştırmaya ihtiyaç duymayan cinin küvet gibi büyük bir hacime sahip olan kapta ardıç ve diğer botaniklerle beraber elde edilmesi görece kolaydı. Ek olarak, alkollü içkileri seyreltmek için küvet musluğu kullanmak genellikle şişelerin mutfak lavabosundaki musluğun altına sığmamasından ötürü çok yaygındı. Bathtub gin teriminin kökeninin çıkış noktasını oluşturdu. Yasağın kalkması kaçak cin üretimini sona erdirdi ancak bathtub gin Amerika’nın yasak deneyiminin gizli bir sahnesinin ürünü olarak bugün amatör ruhla yapılan cin üretiminin geçmişteki cin yapımına bir övgü olarak hala aramızda! Geçmiş dönemin yaratıcılığının peşinden giden The Three Brothers Bathtub Gin‘i de kesinlikle o dönemi yaşamış olan insanların isteyeceği türden bir bathtub gin.

22 Botanik

Ardıç olmadan cin, cin olmaktan çıkar. Kalan botanikler cin üreticisini yaratıcılığa ve çok yönlü olmaya davet eder. The Three Brothers Bathtub Gin üretiminde kullanılan 22 botanik içerisinde ardıç ve keçiboynuzu başrol oyuncuları. İçinde yer alan diğer botaniklerden bazıları ise lavanta, gül, tarçın, adaçayı, kekik, greyfurt kabuğu, elma, alıç, zeytin yaprağı, limon kabuğu, hünnap, kişniş tohumu, antep fıstığı. %40 alkollü The Three Brothers Bathtub Gin, World Gin Awards 2022’den “World’s Best Compound Gin” ödüllü.

Bu cini Türkiye’ye getiren, imkansız demeden hayallerinin peşinden koşan sevgili Burcu ; sana buradan ufak bir notum var! 

It’s time for people with good hearts to win 🤍

Yasemin Yar