İzmir’in benim için yeri çok ayrıdır. Her İzmir’e gidişimde içim kıpır kıpır olur ve her ziyaretimde biraz daha büyüler bu şehir beni. Son İzmir ziyaretimin sebebi ise Urla Enginar Festivali’ydi. Havanın çok sıcak olmasını fırsat bilip Urla Bağcılık ve Şarap Üreticileri Derneği’nin çatısı altında geliştirilen Urla Bağ Yolu’nda yer alan USCA Şarapçılık‘ı ziyaret ettik.

Urla Bağ Yolu Haritası

Urla Bağ Yolu Haritası

USCA, YAZILDIĞI GİBİ OKUNUYOR!

USCA, asıl meslekleri avukatlık ve diş hekimliği olan iki ailenin ortak şarap tutkularının şekillenip profesyonel bir platforma dönüşmesi ile başlamış. USCA adı ise Uğur,  Serpil, Can ve Ayla isimlerinin baş harfleri.. USCA markasını bu yüzden telaffuz ederken lütfen c harfini ‘c’ olarak okuyun. Kalelioğlu ailesi ile yollarını ayıran USCA artık avukat karı koca olan Serpil ve Can Şener’e emanet.

USCA’nın mavi ile yeşilin buluştuğu enfes manzarası..

usca şarapçılık urla

USCA ŞARAPLARI

USCA ŞARAPLARI

Kuşçular Köyünde bulunan USCA bağ evine ulaşım imkanı şimdilik toplu taşıma ile mümkün değil ama ileride toplu taşıma, bağ rotası üzerinde bulunan bütün üreticileri kolaylıkla gezmek için gelecekmiş. Arabanız varsa rahatça tabelaları takip ederek USCA Şarapçılık‘a gidebilirsiniz. 2003 yılında dikilen bağ çubukları, bugün hayranlıkla seyredeceğiniz bir bağa dönüşmüş.

USCA’nın taş bina şeklinde inşa edilen bağ evi çok zevkli dokunuşlara sahip.

Üretim tam otomatik ısı kontrollü çelik tanklar ile Fransız meşe tank ve fıçılarda gerçekleştiriliyor.

Üretim tam otomatik ısı kontrollü çelik tanklar ile Fransız meşe tank ve fıçılarda gerçekleştiriliyor.

uscawines_urla

Çalışanları son derece samimi ve güler yüzlü insanlar. Ziyaretimiz boyunca bize kimyager Gizem Demirbüken eşlik ediyor. İlk olarak şaraphaneyi geziyoruz. USCA tesislerinde ilk olarak şarap üretimine 2012 yılında başlanılmış. USCA, önolog olarak Antoine Bastide D’izard ile çalışmayı tercih etmiş.
USCA'nın mahzeni.

USCA’nın mahzeni.

İLHAM KAYNAĞI SONNETLER..

Yarattıkları “Sonnet” markası ile dikkatleri üzerine çeken USCA, William Sheakespeare’in sonnet’lerinden esinlenmişler. Her şarabın üzerinde onu ifade eden bir sone var ve ayrıca etiketlerde kaçıncı şarap şişesini içtiğinizi gösteren bir numaralama sistemi mevcut.

Bildiğimiz ölçü birimleriyle anlatamadığımız lezzetleri ve bukeleri,

Bilmediğiniz cümlelerle anlatmaktansa;

Bildiğinizi düşündüğümüz W.Shakespear’in Sonnet’leriyle eşleştirerek hissettiklerimizi anlatma gayreti içinde olduk.

Biliyoruz ki Alegoriler ve Semboller bilinmeyenlileri anlatırken en önemlisi sizi de tanımlara ortak eder…

USCA Sonnet 8 Blush 2014 O sözsüz şarkı sanki tek bir ağızdan sana 'Değerin olmaz,' diyor, 'yaşarsan tek başına.'

USCA Sonnet 8 Blush 2014
O sözsüz şarkı sanki tek bir ağızdan sana
‘Değerin olmaz,’ diyor, ‘yaşarsan tek başına.’

Şarap tadımına ilk olarak USCA Sonnet 8 Blush (2014) den başlıyoruz. Şiraz (Syrah/Shiraz) üzümünden yapılan bu şarap, burunda çilek, frambuaz, kiraz gibi kırmızı meyve aromalarına sahip. Damakta yüksek asiditesi ve meyve aromaları ile dengeli ve fresh bir içim sağlıyor.

Şarap tadımına ilk olarak USCA Sonnet 8 Blush (2014) den başlıyoruz. Şiraz (Syrah/Shiraz) üzümünden yapılan bu şarap, burunda çilek, frambuaz, kiraz gibi kırmızı meyve aromalarına sahip. Damakta yüksek asiditesi ve meyve aromaları ile dengeli ve fresh bir içim sağlıyor.

İkinci şarabımız ise benim bayıldığım bir üzüm olan Bornova Misket'e ait. USCA Bornova Misket Sonnet 5 2014. Açık saman sarısı rengindeki bu şarap, burunda son derece güçlü gül, akasya reçeli, bal ve gül kokularına sahip. Burunda yakaladığınız aromaların hepsi damakta mevcut. Sek bir şarap olduğunu hatırlatmakta fayda var çünkü Bornova Misketi'nden yapılan böylesine güzel sek bir şarap içmemiştim. Adeta parfüm gibi şarap. Üzerinde ise 'Özsuyu çekilmişse, kış gelince o çiçek kupkuru kalsa bile, tatlı özü sürecek.' yazıyor.

İkinci şarabımız ise benim bayıldığım bir üzüm olan Bornova Misket’e ait. USCA Bornova Misket Sonnet 5 2014. Açık saman sarısı rengindeki bu şarap, burunda son derece güçlü gül, akasya reçeli, bal ve gül kokularına sahip. Burunda yakaladığınız aromaların hepsi damakta mevcut. Sek bir şarap olduğunu hatırlatmakta fayda var çünkü Bornova Misketi’nden sek şarap yapmak zor. Kavaklıdere Bornova Misket’i de çok severim. Adeta parfüm gibi şarap. Üzerinde ise ‘Özsuyu çekilmişse, kış gelince o çiçek kupkuru kalsa bile, tatlı özü sürecek.’ yazıyor.

syrah foça karası usca

Foça Karası uzun süre peşinde olduğum antik en eski üzüm türlerinden bir tanesi. Sonunda bu üzüme değer veren bir şarap üreticisinin olduğunu görmek beni çok mutlu etti. USCA, Foça Karası ile Syrahı (2013) kupaja sokmuş. Burunda menekşe ve baharat tonları ile başlayan aromalar taze kırmızı ve siyah orman meyveleri ile devam ediyor. Aynı aromalar damakta füme tonlarının eşlik ettiği güçlü tatlara dönüşüyor. İçimi oldukça kolay, dengeli bir şarap olmuş. Şirazdan yapılan şarapları sevmeyen veya içemeyenlerin kesinlikle rahatça içebileceği ve seveceği bir şarap. Mutlaka deneyin.

usca wines urla turkey

Son denediğimiz şarabımız ise Cabernet Sauvignon & Merlot (2013) kupajı. Burunda menekşe, vanilya ve baharat tonları ile başlayan aromalar damakta mürdüm eriği gibi siyah meyve aromaları ile devam ediyor. 18 ay boyunca Fransız meşe fıçılarda dinlendirilmiş ve meşe oldukça iyi uygulanmış. %14 alkol oranına sahip, gövdeli ve uzun bir bitişe sahip.

ddsf

Yakın zamanda butik şarapçılıkta Türkiye’nin en gözde bölgesi haline gelecek Urla’da keyifli bir zaman geçirmek için yolunuzu USCA‘ya düşürün derim. İleride adını başarıları ile daha sık duyacağınız USCA Şarapçılık, yerel üzümlerimize de değer veren kaliteli şarap üreticilerimizden biri. Anımsatmakta fayda var USCA‘da yemek servisi yok. Bağ evine girişte sağda mutfak görenlerin çoğu zaman sorduğu soru yemek oluyor. Mutfak, çalışanların kendi yemeklerini hazırlamaları için. USCA‘da şaraba eşlik edecek atıştırmalıklar var sadece. Şarapları ile öne çıkmak istemeleri çok haklı sebeplere dayanıyor ki benimde şahsi düşüncem şarap üreticilerin sadece şarap ve atıştırmalık sunmaları yönünde. Gelmişken elimiz boş dönmedik. Decanter World Wine Awards (DWWA) 2015’de övgüye değer görülmüş Bornova Misket’inden, Foça Karası & Syrah kupajından almadan dönmemek lazım.

Bu sefer ki İzmir ziyaretim beni çok daha fazla heyecanlandırdı. Türk şarapçılığının gelişmesi ve Türk şaraplarının dünyada adlarının her gün daha fazla öne çıkması için ortaya konulan emekler takdire şayan.

Adres: 8033 Sokak No:1 Kuşçular köyü URLA / İZMİR

Telefon: 0232 759 00 99