Kavaklıdere’nin Egeo serisinin ilk  Fumé Blanc‘ı 2016 rekoltesi ile kısa süre önce şarap severlerle buluştu. Fume Blanc, meşe fıçıda olgunlaştırma işlemi görmüş “Sauvignon Blanc” şaraplarını tanımlamak üzere kullanılan bir isimlendirme. Kavaklıdere’nin Denizli Güney bağlarındaki Sauvignon Blanc üzümlerinden yapılmış, Nievre ormanlarından gelen 225 litrelik Fransız meşe fıçılarda 7 ay olgunlaştırılmış. %14 alkollü sadece 6534 şişe üretilen Egeo Fume Blanc, açık limon sarısı tonlarında.

Burunda ve damakta oldukça aromatik bir şarap. Burunda meşeden gelen isli ve vanilya aromalarına ananas, yasemin, kavun, bergamot notları eşlik ediyor. Gevrek asidite ve yağlılığın yanında damakta limon, yeşil biber, armut, meşeden gelen hafif is aroması, mineralsi aromalar ile kompleks bir şarap. Meşe dokunuşu muntazam. Şarabın önüne geçmemiş. 8-9 derecede tüketilmeli. Şarabın karakterini daha iyi koruyabilmesi amacı ile kısıtlı filtrasyon uygulanmış bu sebeple şişenin dibinde tortu oluşması doğaldır.

Egeo Fume Blanc 2016’yı balzamik soslu kuşkonmaz, deniz mahsüllü başlangıçlar, kabuklu deniz mahsülleri, brie ve keçi peyniri gibi aromatik ve yağlı peynirler ile tüketilebilir.

Kavaklıdere Egeo Fume Blanc 2016